Hakkari Ekonomi

Yüksekova'da nohut bereketi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 50 dönümlük arazi üzerinde ekimi yapılan nohut filizlenmeye başladı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 50 dönümlük arazi üzerinde ekimi yapılan nohut filizlenmeye başladı.

Hakkâri - Her sene az sayıda nohut ekimi yapan çiftçiler, bu yıl yağışların fazla olmasıyla ilk kez büyük bir alanda nohut ekimi gerçekleştirdi. İlçenin Kuruköy Mahallesi'nde yaşanan Abdülbakir Çekik isimli çiftçi, Yüksekova Ziraat Odasından aldığı bilgiler doğrultusunda 50 dönümlük araziye nohut ekimi yaptı. Yağışların çok olduğu döneme denk gelmesiyle ova içinde bulunan 50 dönümlük arazideki nohutlar güzel bir şekilde filizlendi.

"Üreten bir Yüksekova için çalışıyoruz"

Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Perviz Geçirgen, nohut ekimi yapıldığı 50 dönümlük arazide inceleme yaparak Abdülbakir Çekik isimli çiftçiden bilgi aldı. Yüksekova Ovası'nı tarımla buluşturmak için durmadan çalıştıklarını belirten Perviz Geçirgen, "İlçenin Kuruköy Mahallesi'nde Abdülbaki Çekik çiftçimizin tarlasına geldik. Çiftçimiz önceden bize başvurdu ve 50 dönümlük tarlasında nohut ekibi yapmak için bize danıştı. Bizde en iyi yolu ona göstererek ve şükürler olsun şimdi tarlası tamamen filizlenmiş durumdadır. Bundan sonra tek amacımız Yüksekova'nın tüm ovasıyla tarıma dönüştürmesi ve dışarıdaki bağımını kesmektir. İnşallah bundan sonra kendimiz üreteceğiz ve tüm bölgeye dağıtımda öncü olacağız. Bizde üreten bir Yüksekova için yola çıktık. Böyle çiftçilerimiz oldukça Yüksekova'mız gelişip ve büyüyecek" dedi.

Yüksekova Ziraat Odasından edindiği bilgilerle 50 dönüme nohut ektiğini ifade eden Abdülbaki Çekik, "Her sene kendimize göre ekim yapıyorduk. Bu sene odanın öncülüğünde nohut ekimini yaptık. Şükürler olsun 50 dönümlük arazi yeşerdi. İnşallah bundan sonra da aynı şekilde bölgemiz için devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Hakkari haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Hakkari Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Hakkari'nin dört bir yanından Ekonomi haberleri de dahil olmak üzere, Hakkari, Yüksekova gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir