Van Çevre

Yavru yaban keçileri süt anneye emanet

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bitkin halde bulunarak Van'da koruma altına alınan yavru yaban keçilerine yerli keçi annelik yapıyor.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bitkin halde bulunarak Van'da koruma altına alınan yavru yaban keçilerine yerli keçi annelik yapıyor.

Van: Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) 14. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Hakkari İl Şube Müdürlüğü'ne Çukurca ilçesine bağlı Çayırlı köyü kırsalında anneleri yanında olmayan 2 yavru yaban keçisi olduğu ihbarı yapıldı. Alınan ihbar doğrultusunda DKMP Hakkari İl Şube Müdürlüğü personeli alana gitti. DKMP ekipleri, uzun süre bölgede arama yapıp sahada beklendikten sonra annelerine ulaşılamayınca 2 yavru yaban keçilerinin bakım ve besleme için Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne teslim edildi. Merkezde yaban keçisi yavrularına sütanne olarak başka süt keçisi temin edilmiş ve tedavi süreci başlatılmıştır. Yavruların tedavi süreçleri devam ediyor.

Merkezlerini Van Gölü havzasındaki yaban hayvanlarının sorunları ilgilendiğini ifade eden Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, "Son olarak ta Hakkari'de annesinden ayrılan 2 yavru dağ keçisi DKMP Hakkari İl Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından merkezimize getirildi. Yavru keçiler Hakkari'de veteriner hekim tarafından ilk bakımları yapıldıktan sonra merkezimize getirildi. Merkezimizde de yavrularımızı biberonla değil de sütanneye alıştırıyoruz. Geçen senelerde de annesi ölen, yetim kalan yavru dağ keçilerini süt annelerle besleyip tekrar doğaya kazandırdık. Bunlarda diğer yavrular gibi çok küçükken annelerinden ayrıldı. Gerekli bakım, tedavi ve rehabilitasyonunu yapıp doğaya hazırlayıp DKMP 14. Bölge Müdürlüğü personeline teslim edeceğiz. Van Gölü havzası yaban hayatı yönünden çok zengin. Bunların içerisinde de yaban dağ keçileri büyük ağırlık tutmakta. Dağ keçileri Van Gölü havzasındaki popülasyonu yüksek olduğundan dolayı merkezimizde zaman zaman hasta, yaralı ve öksüz olanları misafir ediyoruz. Bunların bakım ve rehabilitasyonlarını tamamlayıp doğal ortamlarına kavuşturuyoruz" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Çayırlı, Çukurca, Hakkari, Van, Van Gölü gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir