Ekonomi

Vodafone Türkiye net sıfır emisyon hedefine hızla yaklaşıyor

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel:
- "Baz yılımız olan 2020’den bu yana Kapsam 1 ve 2 karbon emisyonlarımızın toplamını yüzde 95 oranında azalttık"

İSTANBUL - Vodafone Türkiye, 1 Nisan 2022-31 Mart 2023 mali yılına ait Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) performansının ele alındığı raporu yayınladı.

Şirketin açıkladığı 2023 ÇSY Raporu'na göre, Vodafone Türkiye; Kapsam 1 emisyon yoğunluğu bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldığını, Kapsam 2 emisyonlarının ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da elektrik ihtiyacının tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilmesi sonucu sıfırlandığını bildirdi.

Baz yıl olan 2020'den bu yana Kapsam 1 ve 2 karbon emisyonlarının toplamını yüzde 95 azaltan şirket, müşterilerine sunduğu Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümleriyle önlediği emisyon miktarını geçen yıla oranla yüzde 23 artırarak toplam 195 bin 300 ton karbon salıma engel olduğunu belirtti. Diğer yandan şirket, elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen "Bu Atıklar Kod Yazıyor" projesiyle 20 tonu aşkın e-atığın geri dönüştürüldüğünü aktardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şunları kaydetti:

"Türkiye'de faaliyete başladığımız ilk günden bu yana dijital teknolojilerin gücünü kullanarak dünya ve içinde yaşadığımız toplum için daha iyi bir gelecek inşa etmek amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çevresel, Sosyal, Yönetişim konusunda ülkemizde öncü bir rol üstleniyoruz. ÇSY konseptini işimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor ve başarıyla uyguluyoruz. Bu süreçte yarattığımız değeri tüm paydaşlarımızla şeffaflıkla paylaşıyoruz. 2023 ÇSY Raporu'muzda da ÇSY alanındaki gelişmelerden, stratejimiz çerçevesinde attığımız adımlardan ve Vodafone Grubu'nun 2030 ve 2040 hedeflerindeki ilerlememizden bahsediyoruz. Özellikle net sıfır emisyon hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Baz yılımız olan 2020'den bu yana Kapsam 1 ve 2 karbon emisyonlarımızın toplamını � oranında azalttık. Kalan emisyonlarımızın azaltımı için enerji tüketimimizi azaltmaya veya daha verimli kullanmaya, yeni teknolojilere ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya odaklanıyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz."

- Enerji tüketimini azalttı

Açıklamada, Vodafone Türkiye'nin toplam enerji tüketiminin yüzde 99'unu oluşturan baz istasyonları ve teknoloji merkezlerinin enerji verimliliğini iyileştirmeye devam ettiğine dikkat çekildi. Vodafone Grubu içinde baz istasyonları ve ana teknoloji merkezlerinin tamamında ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi'ni devreye alan ilk ülke olduğuna işaret edilen açıklamada Vodafone Türkiye'nin 2022-2023 raporlama döneminde de bu yönetim sistemi anlayışını devam ettirdiğinin altı çizildi.

Enerji verimliliği çalışmalarının sonucunda, şirketin baz yılı olan 2020 yılına göre baz istasyonu başına enerji tüketiminin yüzde 2, mobil veri başına enerji yoğunluğunun yüzde 56 azaldığına vurgu yapılırken Vodafone Türkiye, 2022-2023 mali yılı itibarıyla şebekesindeki yenilenebilir enerji üretim miktarını geçen yıla göre yüzde 4 artırarak toplam 1 milyon 89 bin 161 kWh elektrik ürettiğini aktardı.

- E-atıkları ekonomiye kazandırdı

E-atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek amacıyla 2019'da başlattığı "Bu Atıklar Kod Yazıyor" projesini kurumsal paydaşlarının desteğiyle büyütmeye devam ettiğini bildiren şirket, proje kapsamında bugüne kadar 53 iş ortağının katkısıyla 20 tonu aşkın e-atık geri dönüştürüldüğünü; farklı illerde açılan 8 kodlama sınıfında 10 bini aşkın çocuğun dijital araçlara erişimi sağlandığını duyurdu.

Şirket ayrıca, 2022-23 mali yılında faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan yaklaşık 3 milyon ton e-atığın yüzde 99'unu geri kazanma ve geri dönüştürme yoluyla ekonomiye kazandırdığını bildirdi.

- Müşterilerinin karbon salımını azalttı

Açıklamada, nesnelerin İnterneti (IoT) çözümleriyle, kurumsal müşterilerin hem inovasyon gücünü ve dayanıklılıklarını artırmaya, hem de sürdürülebilir ve döngüsel iş modellerine geçmelerine destek olmaya devam edildiği vurgulandı. Şirket, 2022-23 mali yılında, otobüsler, taksiler ve arabalar için lojistik ve filo yönetimi sağlayan telematikler; çöp kutuları dolduğunda bildirimde bulunarak atık toplama araçlarının gereksiz yolculuklar yapmasını önleyen akıllı cihazlar; doğalgaz, elektrik ve su tüketimini düzenli olarak takip eden ve bu sayede daha verimli yönetilmesini sağlayan akıllı sayaçlar; elektrikli araç şarj noktaları ve kronik veya yüksek riskli hastaların kendi evlerinde izlenmesine olanak tanıyarak hastanelere gidiş geliş gibi yolculukları azaltan akıllı cihazlar gibi IoT hizmet çözümleriyle, müşterilerinin, yaklaşık 1 milyon 171 bin 800 ağaç dikimine eşdeğer oranda toplam 195 bin 300 ton karbon emisyon salımına engel olmasına destek olduğunu da duyurdu.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir