Van Güncel

Vanlı besici 30 yıldır 2 bin 500 rakımdaki yaylada koyunlarına bakıyor

Van'ın Muradiye ilçesinde 30 yıldır küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan 6 çocuk babası Cemil Vanlı, ömrünün yarısından fazlasını 2 bin 500 rakımdaki yaylada koyunlarına bakmakla geçirdi - Besici Cemil Vanlı:
- "Hayvancılığın bitmesini istemiyorum. Etimiz, sütümüz, yağımız başka ülkeden geleceğine kendimiz üretelim istiyorum. Bu nedenle hayvancılığı ve bu yaylayı terk etmeyeceğim"

Van: MESUT VAROL - Van'ın Muradiye ilçesinde 30 yıldır besicilik yapan Cemil Vanlı, yıllardır Van Gölü'ne hakim yaylada otlattığı koyunların sütünden yaptığı yoğurt ve peyniri satarak ailesini geçindiriyor.

Açıkyol Mahallesi'nde yaşayan 56 yaşındaki 6 çocuk babası Vanlı, yaklaşık 600 koyundan oluşan sürüsüne kışın yayladaki ahırda, diğer dönemlerde de yaylada bakıyor.

Babasından öğrendiği besicilikle 30 yıldır geçimini sağlayan Vanlı, her yıl ilkbaharda eşi Yadigar Vanlı ile 2 bin 500 rakımdaki Açıkyol Yaylası'na çıkarak sürüsünü otlatıyor.

Yılın yarısına yakınını Van Gölü'ne hakim noktadaki yaylada geçiren Vanlı, günde iki kez sağdığı koyunlarından elde ettiği yaklaşık 600 kilogram sütü peynir ve yoğurt yaparak satıyor.

Etinden, sütünden ve yününden yararlandığı hayvanların yem maliyetini düşürmek için yaylada hayvanlarını otlatmaya eden Vanlı, sağlığı el verdiği sürece hayvancılık faaliyetlerine devam etmek istiyor.

Hayvancılığın bitmesini istemiyorum

Günün ilk ışıklarıyla hayvanların bakım mesaisine başlayan Vanlı, AA muhabirine, her gün koyunlardan birkaçının yününü kırktığını daha sonra yaylada otlattığını söyledi.

Maliyetli olduğu için çoban tutmadığını ve yıllardır hayvanlarına kendisinin baktığını anlatan Vanlı, "30 yıl önce babamdan bu işi devraldım. Birkaç koyunla başladım, zamanla 200 koyuna çıkardım. Sonra devletten 100 koyun da destek aldım. Şimdi 600 koyumum var. 30 yıldır mayısta bu yaylaya çıkıyorum. Yaklaşık 6 ay yaylada kalıyorum." diye konuştu.

Çocuklarının da yardımıyla günde iki kez koyunları sağdığını ve yaklaşık 600 litre süt elde ettiğini belirten Vanlı, sütle peynir ve yoğurt yaparak sattığını dile getirdi.

Hayvancılıktan iyi gelir elde ettiğini ifade eden Vanlı, şunları kaydetti:

"Bu iş çok zor ama sürdürmek zorundayız. Hayvancılığın bitmesini istemiyorum. Hayvancılık fabrika gibi. Hayvanların etinden, sütünden, yününden hatta gübresinden bile faydalanıyoruz. Etimiz, sütümüz, yağımız başka ülkeden geleceğine kendimiz üretelim istiyorum. Bu nedenle hayvancılığı ve bu yaylayı terk etmeyeceğim. Her yıl hayvanlarımın bir kısmını satıyoruz. İyi kazanç elde ediyoruz. İki yıldır yağışlar çok iyi. Özellikle bu sene kuraklık yok ve her taraf yemyeşil. Hayvanlarımız çok iyi besleniyor. Su konusunda da sıkıntı yaşamıyoruz."

En çok yol konusunda zorlanıyoruz

Elde ettiği süt ve peyniri her gün ilçe merkezine götürmek zorunda kaldığını söyleyen Vanlı, "En çok yol konusunda zorlanıyoruz. 8 kilometrelik yayla yolumuz çok bozuk. Peynirin bozulmaması için her gün traktörle bu peyniri merkeze götürmem gerekiyor. Yol bozuk olduğu için çok zorlanıyoruz. Bu konuda da yetkililerden destek istiyoruz." dedi.

VAN - Besici 30 yıldır 2 bin 500 rakımdaki yaylada koyunlarına bakıyor1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Kilometre, Muradiye, Van, Van Gölü gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir