Van Güncel

Van Kültür Yolu Festivali etkinliklerle devam ediyor

VAN - Kültür ve Turizm Bakanlığınca "Türkiye Kültür Yolu Festivalleri" kapsamında organize edilen Van Kültür Yolu Festivali, düzenlenen etkinliklerle devam ediyor.

VAN - Kültür ve Turizm Bakanlığınca "Türkiye Kültür Yolu Festivalleri" kapsamında organize edilen Van Kültür Yolu Festivali, düzenlenen etkinliklerle devam ediyor.

Festivalin ikinci gününde NTV Spikeri Seda Öğretir, Van İl Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen söyleşide çocuklar ve aileleriyle bir araya geldi.

Van Gölü'nde yaşayan inci kefallerinin göçünü konu alan "Kefi'nin maceraları" adlı kitabı hakkında katılımcılara bilgiler aktaran Öğretir, çocukların merak ettiği soruları cevapladı, kitabını hediye etti.

Daha sonra çocuklar ve aileleriyle Akdamar Adası'na giden Öğretir, AA muhabirine, daha önce birçok kez inci kefali göçünü izlemek için Van'a geldiğini, bu kez de "Van Kültür Yolu Festivali" kapsamında kentte bulunduğunu söyledi.

Vanlı çocuklarla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirten Öğretir, "Çocuklarla, Van'ın kahramanı olan inci kefali üzerine yazdığım 'Kefi'nin maceraları' kitabını konuştuk, sohbet ettik. İnci kefallerinin ve bütün çocukların süper kahraman olduğunu düşünüyorum. İnci kefalleri ile çocukların birçok benzerlikleri var. Çocuklar aynı kefaller gibi zorluklar karşısında vazgeçmiyor, hepsi birer inci kefali gibi, ortak yönleri var." diye konuştu.

Çocuklarla buluştukça yazma konusunda daha fazla motive olduğunu dile getiren Öğretir, "İnci kefalleri yerel bir kahraman ama evrensel bir hikayesi var. Elimden geldiğince bu evrensel hikayeyi duyurmaya çalışıyorum. Çocuklarla her buluşmamda yeni ilhamlar, ipuçları geliyor. Kitabı yazıp bıraksaydım bu kadar etkili olmazdı. Çocuklarla bir araya geldikçe mutlu oluyorum." dedi.

Etkinliğin ardından Öğretir, çocuklarla fotoğraf çektirdi.

- Neyzen Burcu Karadağ, sanatseverlerle buluştu

Van Kültür Yolu Festivali kapsamında neyzen Burcu Karadağ da Edremit ilçesindeki Uygulama Oteli'nde müzikseverlerle buluştu, sevilen parçalarını seslendirdi.

Karadağ, anne tarafından memleketi olan Van'a gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Kültür ve sanatın insanları bir araya getiren en önemli unsurlardan biri olduğunu belirten Karadağ, şöyle konuştu:

"Festival kapsamında burada müzisyenler, ressamlar, yazarlar ve şairler olarak bir aradayız. Hepimiz Van halkına hizmet etmek ve güzel vakit geçirmelerini sağlamak için buradayız. Vatandaşlarımızdan çok güzel ilgi gördük. Festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Yeni başlayan müzisyenlere tavsiyelerde bulunan Karadağ, "Hem sanatta hem de diğer mesleklerdeki başarı sabırla ve gayretle oluyor. Başarıyı hayal etmek gerekiyor. Hiçbir başarı kolay gelişmiyor. Gençlerimiz yeteneklerini doğru alanda kullanırsa her şeyi başarabilirler." değerlendirmesinde bulundu.(AA)

VAN - Kültür Yolu Festivali etkinliklerle devam ediyor1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Akdamar Adası, Edremit, Festival, Genç, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye, Van, Van Gölü gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir