Van Çevre

Van Gölü havzasının misafiri kırlangıçlar

Van'ın Bahçesaray ve Tuşba ilçesinde toprak ve kayalara yuva yapan yüzlerce kırlangıç, vatandaşların ilgi odağı oldu.

Van'ın Bahçesaray ve Tuşba ilçesinde toprak ve kayalara yuva yapan yüzlerce kırlangıç, vatandaşların ilgi odağı oldu.

VAN - Van Gölü havzasına ilkbahar aylarında göç eden kır kırlangıçları, sineklerle beslenmelerinden dolayı ekolojik dengede önemli bir yere sahip oldukları biliniyor. Tertemiz ve berrak bir görüntüye sahip olan çay, kayalar arasından büyük bir coşkuyla akıyor. Müküs Çayı hem sesi hem de görüntüsüyle ziyaretçilerini etkiliyor. Suyun çıktığı mağaranın tavan kısmında yüzlerce kırlangacın yuvalarını fark eden vatandaşlar, suyun yanı sıra kırlangıçların yavrularını nasıl beslediğini de izleme fırsatı buluyor.

Bir diğer yandan Tuşba ilçesine bağlı Çitören Mahallesi'nde dik tepenin yamacına yuva yapan binlerce kırlangıç, güzel bir görsel sunuyor. Van Gölü kıyısındaki sazlık alanda sinek avlayarak yaşamını sürdüren kırlangıçlar, eylül ayının sonlarında ise bölgeden göç ediyor.

Müküs Çayını ziyaret eden gazeteci Ziya Türk, "Şuanda Bahçesaray ilçesindeyiz. Müküs çayı olarak bilinen suyun kaynağındayız. Buraya herkes su için gelir ama burada farklı bir şey var. Genelde evlerin balkonlarında, toprak alanlarda, kendilerini güvenli hissettikleri yerlerde yuva yapan kırlangıçlar, burayı kendilerini güvenli ve huzurlu bulmuş olacaklar ki suyun çıktığı bu mağaranın duvarlarına yuva yapmışlar. Su için gelen vatandaşların ilgisini çekiyor. Onlar da kırlangıçları merakla izliyorlar" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Bahçesaray, Saray, Tuşba, Van, Van Gölü gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir