Van Spor

"Van Gölü Canavarları" Türkiye Yol Şampiyonası'na hazırlanıyor

Van'da hareketli yaşamı özendirmek amacıyla geçen yıl kurulan ve katıldıkları beş yarışmada 7 kupa ile 25 madalya kazanan bisiklet takımı, Türkiye Yol Şampiyonası'ndan da derece elde etmeyi hedefliyor - Van Gölü Aktivistleri Spor Kulübü Başkanı Adem Aslan:
- "Hedefimiz Aksaray'da derece elde edip, Avrupa yarışmalarına katılmak. Milli takımda yer alan sporculara karşı yarışacağız"

Van: ORHAN SAĞLAM - Van'da geçen yıl kurulan kentin ilk bisiklet takımı "Van Gölü Canavarları", 20-23 Haziran'da Aksaray'da yapılacak Türkiye Yol Şampiyonası'nda madalya kazanmak için her gün antrenman yapıyor.

Van Gölü Aktivistleri Derneği öncülüğünde, hareketli yaşamı özendirmek ve bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla geçen yıl kurulan bisiklet takımı, faaliyetlerini sürdürüyor.

Kentteki bisiklet kulüplerine üye sporculardan oluşan 14 kişilik takım, her gün yüksek rakımlı bölgelerde ve sahilde antrenman yapıyor, pazar günleri de 120 kilometre pedal çeviriyor.

Ülke genelinde katıldıkları şampiyonalarda şu ana kadar 3 birincilik, 3 ikincilik ve 1 üçüncülük kupası ile bireysel yarışlarda 25 madalya kazanan sporcular, son olarak 20-21 Ocak'ta Alanya'da düzenlenen Türkiye Bisiklet Kupası 1. Etap Puanlı Yol Yarışı'nda başarılı olarak, Türkiye Yol Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından 20-23 Haziran'da Aksaray'da düzenlenecek olan şampiyona için hazırlıklarını sürdüren Van Gölü Canavarları, katıldıkları yarışlarda başarılar elde ederek kentin tanıtımına da katkı sunmayı hedefliyor.

Van Gölü Aktivistleri Spor Kulübü Başkanı Adem Aslan, AA muhabirine, Van'da bisikleti seven insanları keşfederek takımı oluşturduklarını söyledi.

İlk etapta 7 sporcuyla başladıklarını, şu anda sayılarının 14'e ulaştığını anlatan Aslan, "Kısa süre içinde sıkı antrenmanlarla sporcularımızı yarışmalara göndermeye başladık. Geçen yıldan bu yana 5 yarışmaya katıldık, 7 kupa ve 25 madalya kazandık. Şanlıurfa ve Kocaeli'de düzenlenen yarışmalarda birincilik elde ettik. Kısa süre önce Granfondo Bursa bisiklet yarışında 3 sporcumuzla önemli başarılara imza attık." dedi.

Yeni yarışmalar için hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade eden Aslan, "Aksaray'da Türkiye Yol Şampiyonası yarışmaları yapılacak. Biz de bu yarışmaya 5 sporcumuzla katılım sağlayacağız. Hedefimiz Aksaray'da derece elde edip Avrupa yarışmalarına katılmak. Milli takımda yer alan sporculara karşı yarışacağız. Rakiplerimiz de biz de güçlüyüz. Trafik yoğunluğundan dolayı gün içinde antrenman yapma şansı bulamıyoruz. Saat 19.00'dan sonra antrenmanlarımızı yapıyoruz. Hafta içi belli zaman dilimlerinde de bisiklet ve koşu antrenmanlarını sürdürüyoruz. Pazar günleri ise 120 kilometre ve 3 saat tarzında sabit hızla hazırlıklara devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Sporcularımızın desteklenmesi gerekiyor

Van Gölü Aktivistleri Derneği Kurucu Başkanı Erdoğan Özel ise yarış takımının Van ve Bitis'teki gençlerden oluştuğunu belirtti.

Milli takıma sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Özel, şunları kaydetti:

"Bu konuda gençlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Rakım olarak yüksek yerlerde çalışıyoruz ve diğer rakiplerimizden daha avantajlı bir durumdayız. Bölgenin ilk yarış takımı olmasından dolayı biraz da dezavantajlı durumlarımız var. Bisiklet sporu gelişmediği için bu sorunu sürekli gündeme getirmeye çalışıyoruz. Bisiklete yönelik gençlerimizin yönlendirilmesi ve onlara imkan sağlanması oldukça önemli. Sesimizi yetkililere duyurmak istiyoruz. Sporcuları yarışmaya gönderdiğiniz zaman ciddi bir maliyeti oluyor. Sporcularımızın desteklenmesi gerekiyor. Kısıtlı imkanlara rağmen gençlerimizin azmi ve başarıları takdiri hak ediyor."

Sporculardan Alişan Soydan da "Bölgenin tek takımı olduğumuz için hem sorumluluğumuz büyük hem de gururluyuz. Yarışmalarda derece elde etmek için her zorluğu yenmek zorundayız. Bizden sonraki nesillere örnek olmaya çalışıyoruz. Bisiklet kültürünü de geliştirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

VAN - Van Gölü Canavarları Türkiye Yol Şampiyonası
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Spor haberleri de dahil olmak üzere, Kilometre, Spor, Türkiye, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Van, Van Gölü, Van Gölü Aktivistleri Derneği gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir