Van Güncel

Van'da hayvanların otlatıldığı yayla güneş enerjisiyle suya kavuşturuldu

VAN - Van Büyükşehir Belediyesi, Gevaş ilçesinde hayvanların otlatıldığı 1740 rakımlı yayla, Güneş Enerji Panelli Hayvan İçme Suyu Projesi ile suya kavuşturuldu.

VAN - Van Büyükşehir Belediyesi, Gevaş ilçesinde hayvanların otlatıldığı 1740 rakımlı yayla, Güneş Enerji Panelli Hayvan İçme Suyu Projesi ile suya kavuşturuldu.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kentte tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik projeler devam ediyor.

İlçenin Göründü Mahallesi'nde 1740 rakımdaki yaylada sondaj çalışması yapan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, 140 metre derinlikte suya ulaştı.

Açılan kuyunun bulunduğu alana 20 güneş paneli ve terfi merkezi kuran ekipler, hayvanların su ihtiyacının karşılanması için 35 sıvat yerleştirdi.

Güneş enerjisinden elde edilen enerjiyle suyun çıkarılmasını sağlayan ekipler, bölgede hayvanlarını otlatan besicilerin yaşadığı sıkıntıyı çözüme kavuşturdu.

Ekipler, sıvatların yakınına ağaç da dikerek fazla suyun israf olmaması için mesire alanı oluşturdu.

Yayladaki su sıkıntısından çok etkilendiklerini belirten mahalle muhtarı Yavuz Yiğit, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Yiğit, "Bölgede çok ciddi su sıkıntısı yaşıyorduk. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımız yaylada susuz kalıyordu, verim alamıyorduk. Zor durumda kalan vatandaşların birçoğu hayvanlarını satmak zorunda kaldı. Büyükşehir Belediyesine talebimizi ilettik. Şimdi yaylaya suyun ulaşmasıyla yeniden hayvan almaya başladılar. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Ozan Balcı ve Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel'e teşekkür ederiz." diye konuştu.

Van
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Gevaş, Mehmet Fatih Çelikel, Muhtar, Ozan Balcı, Van, Van Büyükşehir Belediyesi gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir