Van Güncel

Van Büyükşehir Belediyesi Akıllı Kent Yönetim Merkezi kurdu

VAN - Van Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehircilik teknolojileriyle kentle ilgili tüm verilerin tek bir noktada toplandığı Akıllı Kent Yönetim Merkezini hizmete açtı.

VAN - Van Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehircilik teknolojileriyle kentle ilgili tüm verilerin tek bir noktada toplandığı Akıllı Kent Yönetim Merkezini hizmete açtı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı'nın katımıyla hizmete alınan Akıllı Kent Yönetim Merkezi, şehir yönetimi, enerji verimliliği, ulaşım, sağlık hizmetleri, güvenlik gibi alanlarda hizmet verecek, olası afet durumlarında koordinasyon merkezine dönüştürülebilecek.

Van Büyükşehir Belediyesi ana binasında açılan merkezi gezen Balcı, merkezin işleyişi hakkında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel'den bilgi aldı.

Burada çalışan personelle sohbet eden Balcı, merkezin hayırlı olmasını diledi.

Yapay Zeka destekli kent sistemlerinin de kullanıldığı Akıllı Kent Yönetim Merkezinde, akıllı kavşak yönetim sistemi, araç ve yaya trafiği verisi oluşturma sitemleri, şehir sıcaklık, nem, rüzgar gibi anlık verilerin ölçümü ve şehir istatistik yönetimi, akıllı otopark sistemleri, akıllı park ve yeşil alan sulama sistemlerinin yönetimi, akıllı park güvenlik sistemleri yönetimi, akıllı aydınlatma sistemleri yönetimi ve kuruma ait tüm görüntüleme sistemlerinin yönetimi buradan sağlanabilecek.

Kısa sürede afet koordinasyon merkezine dönüştürülebilecek olan merkez, olası afet durumlarında ise sahip olduğu kamera ve sensör ağı sayesinde sahadaki durumdan anlık veri akışı sağlayarak, sahadaki ekiplerin koordinasyonu hızlı bir şekilde sağlanabilecek.

Van Büyükşehir Belediyesi Akıllı Kent Yönetim Merkezi kurdu1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Mehmet Fatih Çelikel, Ozan Balcı, Van, Van Büyükşehir Belediyesi gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir