Erzincan Çevre

Üzümlü' de dolu zarar verdi

Hafta sonu yaşanan dolu yağışı nedeniyle Erzincan Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince Üzümlü ilçesi ve merkez köylerde tarım alanlarında meydana gelen zarların tespit çalışmalarına başladı.

Hafta sonu yaşanan dolu yağışı nedeniyle Erzincan Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince Üzümlü ilçesi ve merkez köylerde tarım alanlarında meydana gelen zarların tespit çalışmalarına başladı.

Erzincan - Erzincan'da yaz yağışları etkili olmaya devam ediyor. Erzincan'ın Üzümlü ilçesi ve köylerinde meydana gelen dolu yağışı sonrasında tarım alanlarında zarar oluştu. Özellikle Üzümlü'ye bağlı Karakaya, Pişkidağ ve Göller köylerinde etkili olan dolu yağışı sonrasında Üzümlü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı teknik ekipler sahada hasar tespit çalışmalarına başladı.

Pazar günü meydana gelen dolu yağışı coğrafi işaretli Cimin Üzümü'nün yoğun olarak yetiştirildiği bölgelerde etkili oldu. Teknik ekiplerin yaptığı ilk çalışmalar sonucunda bölgede üzüm bağları başta olmak üzere, elma, kiraz ve dut bahçeleri ile domates, biber ve fasulye ekili alanlara dolu yağışının zarar verdiği tespit edildi.

Hasar tespit çalışmalarına bizzat katılan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, dolu yağışının etkili olduğu bölgelerde bitkilerin sürgün, yaprak ve meyve kısımlarında kırılma ve çatlamalar meydana geldiğini söyledi. Üzümlü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı teknik ekiplerin zarar gören sahada hasar tespit çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü söyleyen İl Müdürü Şahin, nihai raporun bir hafta içerisinde ortaya çıkacağını kaydetti.

Dolu yağışının yaşandığı bölgede yaklaşık 1300 dekarlık sebze ve meyve ekili alanın etkilendiğini tahmin ettiklerini belirten Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Şahin, ilk tespitlere göre 200 civarında üreticiye ait ekili alanın zarar gördüğünü söyledi. Bölgede meydana gelen zararın teknik ekiplerin incelemelerinin ardından net olarak ortaya çıkacağını ifade eden İl Müdürü Şahin, bu tür doğal afetlerin zaman zaman yaşandığını ifade ederek tarım sigortasının önemine değindi.

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince dolu yağışından etkilenen bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzincan haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzincan Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzincan'ın dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Erzincan, Murat Şahin, Üzümlü gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir