Sağlık

Uzmanından sınav stresi ile başa çıkmak için "4-7-8 nefes tekniği" önerisi

Medicana Kadıköy Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Klinik Psikolog Selin Küçük:
- "Sınava yaklaşırken gevşeme tekniklerini uygulamak, stresin fiziksel ve zihinsel belirtilerini azaltabilir"

İSTANBUL - Medicana Kadıköy Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Klinik Psikolog Selin Küçük, sınav öncesi derin nefes egzersizleri, meditasyon ve kısa yürüyüşler gibi aktivitelerin zihin ve bedenin rahatlamasına yardımcı olurken, "4 saniye nefes al, 7 saniye tut, 8 saniye nefes ver" şeklinde uygulanan "4-7-8 nefes tekniği" ile de hızlı bir rahatlamanın sağlanabileceğini kaydetti.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, ergenlik dönemi bir dizi değişimi beraberinde getiriyor. Hızlı büyüme, hormonal değişiklikler, cinsel olgunlaşma, ruh hali değişimleri, kendini ifade etme isteği, eleştirel düşünme becerilerinin artışı, özgüven sorunları ile birlikte arkadaş gruplarının önemi artarken aileden bağımsızlaşma süreci de bu dönemde başlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Selin Küçük, aileler ve öğretmenlerin, ergenlerin bu dönemi daha sağlıklı geçirmeleri ve sınav stresini daha iyi yönetebilmelerinde önemli rol oynadığını belirtti.

Ergenlerin yaşadığı değişimlere ve duygusal dalgalanmalara karşı anlayışlı olmak gerektiğini ifade eden Küçük, olumlu geri bildirimler vererek özgüvenlerini artırmanın, duygularını ifade etmeleri için onlara cesaret verip dinleyici olmanın, ders çalışma alışkanlıklarını ve planlarını desteklemenin, gerektiğinde yardımcı olmanın önemini vurguladı.

Küçük, sınav yaklaşırken ergenlik çağındaki öğrenciler için sınav stresiyle başa çıkma yöntemlerini şu sözlerle ifade etti:

"Sınava az bir süre kala, belirli konulara odaklanarak planlı bir şekilde çalışmak oldukça etkilidir. Gerçek sınav koşullarında pratik yapmak, sınav kaygısını azaltmada etkili bir yöntemdir. Zaman sınırlamasıyla deneme sınavları çözmek, sınav süresini yönetme becerisini geliştirir. Sınava yaklaşırken gevşeme tekniklerini uygulamak, stresin fiziksel ve zihinsel belirtilerini azaltabilir. Derin nefes egzersizleri, meditasyon ve kısa yürüyüşler gibi aktiviteler, zihin ve bedenin rahatlamasına yardımcı olur. Örneğin, 4-7-8 nefes tekniği (4 saniye nefes al, 7 saniye tut, 8 saniye nefes ver) hızlı bir rahatlama sağlayabilir."

Kendine güven ve olumlu düşünmenin sınav stresiyle başa çıkmada önemli bir rol oynadığını aktaran Küçük, açıklamasına şöyle devam etti:

"Olumsuz düşünceleri pozitiflerle değiştirmek, özgüveni artırır. Sınava hazırlık sürecinde yeterli uyku almak, zihinsel ve fiziksel performans için kritik öneme sahiptir. Uykusuz kalmak, konsantrasyon ve hafıza üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Sağlıklı beslenmek ve yeterli su tüketmek, beynin optimal şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sınav stresi ile başa çıkarken aile ve arkadaş desteği almak da önemlidir. Endişeler ve kaygılar hakkında konuşmak, duygusal rahatlama sağlar. Ayrıca, bir öğretmen veya rehberlik danışmanından destek almak, stratejik çalışma yöntemleri konusunda yardımcı olabilir."

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir