Tunceli'deki dev çekirgeler, biyolojik dengeyi sağlıyor

TUNCELİ - Tunceli'de görülen ve normal çekirge ebatlarından büyük "Saga" türü olan "Predatör" çekirgenin, tarımsal açıdan faydalı böcekler arasında yer aldığı belirtildi.

Tunceli'deki dev çekirgeler, biyolojik dengeyi sağlıyor

TUNCELİ - 'de görülen ve normal ebatlarından büyük "Saga" türü olan "Predatör" çekirgenin, tarımsal açıdan faydalı böcekler arasında yer aldığı belirtildi.

Tunceli Valiliğince yapılan açıklamada, Çemişgezek ilçesinde görülen, bazı basın-yayın organlarında haberlere konu olan "avcı" çekirge olarak bilinen, 12 santimetre boyundaki türün zararlı olmadığı aktarıldı.

Kanatsız ve sağlam bir vücut yapısına sahip oldukları belirtilen çekirgelerin gündüz görüldüğü ve alaca karanlık ile geceleri daha aktif oldukları kaydedildi.

Görünüşlerin ürkütücü olmasına nedeniyle insanlar tarafından zararlı oldukları düşünüldüğünün ifade edildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Polifag yani birden fazla türle beslenen çekirgedir. Çekirge ve diğer zararlı böcek türleri ile beslenirler. Polifag olmaları nedeniyle tarımsal açıdan faydalı böcekler arasında yer alırlar. Çünkü besinleri daha çok tarımsal açıdan zararlı kabul edilen böcek türleri oluşturmaktadır. Zehirlilik özellikleri yoktur. Biyolojik mücadelede önemli bir yere sahipler. Kimyasal ilaçlamanın yok denecek kadar az uygulandığı ilimizde bu tür yararlı böceklerin biyolojik mücadelede önemi çok büyüktür. Tarlalar ve meyve bahçelerinde bulunan böcek, bit gibi zararlılarla beslendiğinden faydalı bir tür olarak görülmektedir."Kaynak:AA


Editörün Seçtikleri

Ağrı'da İŞKUR aracılığıyla temizlik ve güvenlik görevlisi alacak

"Türkiye'nin çatısı" kutup ve çöl iklimini birlikte yaşıyor

ADAL Roket Takımı Ağrı'yı Teknofest'te temsil edecek

Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim'den Vali Varol'a Ziyaret

Ağrı'da Kovid-19 tedbirlerine ilişkin denetim

Yorum Ekle