Ekonomi

TEB Aile Akademisi 10 yaşında

Bugüne kadar finansal okuryazarlık çalışmaları kapsamında kamu kurumları, belediyeler, eğitim kurumları ve özel sektör çalışanlarından başlayarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gibi kurumlarla iş birliği yapan banka, nüfusun yaklaşık dörtte birine finansal okuryazarlık eğitimi verilmesini sağladı - 2013'te yüzde 59,8 olan Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksi bu yıl yüzde 62,1'e ulaştı

İSTANBUL - Toplum genelinde finansal okuryazarlık düzeyinin yükseltilmesi ve bireylerin tasarruf alışkanlığının yaygınlaşması için 2012 yılında hayata geçirilen Türk Ekonomi Bankası (TEB) Aile Akademisi 10 yaşına girdi.

TEB'den yapılan açıklamaya göre, bugüne kadar finansal okuryazarlık çalışmaları kapsamında kamu kurumları, belediyeler, eğitim kurumları ve özel sektör çalışanlarından başlayarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gibi kurumlarla iş birliği yapan banka, nüfusun yaklaşık dörtte birine finansal okuryazarlık eğitimi verilmesini sağladı.

Üniversite öğrencileri için de Dijital Finansal Okuryazarlık eğitimleri gerçekleştiren TEB, yeni finansal teknolojiler arasında öne çıkan blockchain, fintech, kodlama ve dijital dönüşüm gibi konuların anlatıldığı eğitimler düzenledi. Bu eğitimlere 6 bin 500'den fazla öğrenci, dijital eğitimlere ise 250 binden fazla genç katılırken, salgın sürecinde çalışmalarını dijitale taşıyan TEB, 10 farklı sektörde 50'den fazla kurumun 30 bine yakın çalışanına da dijital olarak finansal okuryazarlık eğitimi verdi.

TEB, "ekonomi ailede başlar" anlayışıyla hayata geçirdiği TEB Aile Akademisi'nin 10. yılını proje paydaşlarının ağırlandığı özel bir buluşmayla kutladı. Projenin bugüne kadarki adımlarının değerlendirildiği ve yeni dönem vizyonunun açıklandığı etkinlikte 2022 yılına dair Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksi de açıklandı. Ayrıca, TEB Aile Akademisi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara katkıları ve iş birlikleri dolayısıyla paydaş kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür plaketi takdim edildi.

Etkinliğin sonunda gerçekleşen "Yarının Ekonomisinde Finansal Okuryazarlık" konulu panelde de finansal okuryazarlığın önemi ve gelecek dönemde nasıl ele alınması gerektiği konuşuldu.

- Akademi kapsamında "iklim okuryazarlığı" eğitimleri de verilecek

Toplum genelinde finansal okuryazarlık bilincinin gelişmesi gayretiyle hareket eden ve iş birlikleriyle ülkenin dört bir yanında çok sayıda kişiye ulaşan TEB Aile Akademisi, gelecek dönemde yeni bir eğitim başlatıyor.

TEB, finansal okuryazarlık eğitimleriyle yeni bir açılım yapmak amacıyla TEB Aile Akademisi kapsamında daha önceden de iş birliği yaptığı UNICEF ile yeni bir projeye başladığını duyurdu. Gelecek yıl itibarıyla TEB ve UNICEF'in birlikte oluşturacağı içeriklerle TEB Aile Akademisi kapsamında "iklim okuryazarlığı" eğitimleri verilmeye başlanacak.

Akademi projelerine bir yenisi daha eklenerek MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Eğitimde İşbirliği protokolü imzalandı. Proje kapsamında 1,2 milyon öğretmene finansal okuryazarlık konulu, kapalı devre, video formatında eğitim içerikleri ulaştırılması hedefleniyor.

- TEB, toplumun finansal okuryazarlık düzeyini düzenli olarak ölçüyor

Etkinlikte 2013'ten bu yana Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksi'nin 2022 sonuçları da açıklandı. Verilere göre, Türkiye'nin finansal okuryazarlık endeksi yükselişte. 2013'te yüzde 59,8 olan endeks, bu yıla gelindiğinde yüzde 62,1'e ulaştı.

İlk finansal okuryazarlık değerlerinden bugüne kadar nüfusun alt grupları arasındaki finansal okuryazarlık seviyesindeki farkın giderek kapandığı görülüyor. Bu durum, finansal okuryazarlığın giderek tabana yayıldığını gösteriyor.

Endeks verilerine göre Türkiye'de banka hizmetlerini kullanım oranı da artıyor. Finansa erişim endeksi incelendiğinde toplumun neredeyse tüm kesimleri tarafından finansal hizmetlerin kullanım oranlarında ciddi bir artış söz konusu.

Son 10 yılda finansal hizmetlerin tüketiciler tarafından kullanım oranlarında ciddi artış olduğu görülüyor. Finansal okuryazarlık değerlerinde olduğu gibi, yıllar içerisinde nüfusun alt grupları arasındaki finansal erişim seviyesindeki fark da giderek kapanıyor.

Araştırmada bu yıl dijital finansal olgunluk seviyeleri de incelendi. Kendisini bu konuda yetkin görenler 2020'de yüzde 48 iken 2022'de yüzde 67'ye çıktı. Bankacılık işlemlerinde dijitalden yararlananlar 2020'de yüzde 39 iken oran yüzde 52'ye yükseldi. Tüm dünya genelinde salgın süreciyle ciddi bir ivme kazanan dijitalleşme yolculuğunda Türkiye de ön sıralarda yerini aldı.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir