29 Şubat 2024 15:31

Smart Güneş Teknolojileri, elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon ayak izini sıfırladı

ANKARA - Smart Güneş Teknolojileri, 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin I-REC sertifikaları ile elektrik tüketiminden oluşan karbon ayak izini sıfırladığını belgeledi.

ANKARA - Smart Güneş Teknolojileri, 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin I-REC sertifikaları ile elektrik tüketiminden oluşan karbon ayak izini sıfırladığını belgeledi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye başta olmak üzere Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, İsviçre, Ukrayna ve Almanya'da faaliyetlerini sürdüren Smart Güneş Teknolojileri, yerli panel üretimi, mühendislik hizmetleri ve yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün gelişimine katkıda bulunuyor.

Smart Güneş Teknolojileri, 2021 ve 2022 yılına ilişkin aldığı I-REC sertifikaları ile Gebze Güneş Paneli Üretim Tesisi'nin ve Kavacık'ta bulunan merkez ofisinin elektrik tüketiminden kaynaklı karbon ayak izini Tuzluca-1 ve Tuzluca-2 güneş enerjisi santrallerinde üretilen temiz enerji ile sıfırladığını belgeledi.

International REC Standard Foundation tarafından geliştirilen bir sertifikasyon sistemi olan I-REC Sertifikası, üretilen enerjinin kaynağının ve niteliğinin izlenebilirliğini sağlıyor, elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini gösteriyor.

Karbon nötr bir şirket olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz

Açıklamada görüşlerine yer verilen Smart Güneş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, "Değer yaratma gücünün merkezinde temiz enerjiyi tutan bir şirket olarak, tüm operasyonlarımızı sürdürülebilirlik alanındaki sorumluluklarımızın bilinciyle şekillendiriyoruz. Bu anlayışla Gebze'de bulunan fabrikamızın ve Kavacık'ta bulunan merkez ofisimizin karbon ayak izini I-REC sertifikası alarak sıfırladık. Bu sayede hedef pazarlarımız olan ABD ve Avrupa ülkelerinde iddiamızı büyüttük." ifadelerini kullandı.

Demirağ, "Düşük karbonlu bir ekonomi yaratabilmek için üretimden tüketime bütün yaşamsal faaliyetler için gerekli enerjinin fosil yakıtlardan değil de daha temiz ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi çok önemli. Varoluş misyonumuz olan yeşil bir gelecek hedefiyle, karbon nötr bir şirket olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir