Sitede 5739 kişi varçok bulutluAğrıÇok bulutlu15.6°C

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır

Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, 'kepçe kulak' olarak adlandırılan şekil bozukluğunun artık kolaylıkla gerçekleştirilen estetik ameliyatlarla kesin çözüme kavuşturulabildiğini söyledi.

Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, kepçe kulak ameliyatlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Kepçe Kulak Nasıl Olur

Kulaklar, insanların görünümleri üzerinde estetik açıdan büyük öneme sahip organlarımızdan biridir. Onlarda meydana gelmiş olan şekil bozuklukları ise estetik açıdan sorunlu görüntülere neden olmaktadır.

Bu şekil bozuklukları doğuştan hiç kulakların gelişmemesi şeklinde olabileceği gibi diğer birçok farklı türde de ortaya çıkmaktadır.

Bunlar arasında kepçe kulak olarak adlandırılan deformite ise en fazla ortaya çıkan şekil bozukluğu olarak kaşımıza çıkmaktadır. Kepçe kulak şekil bozukluğu kısaca kulakların normal duruşundan daha fazla öne doğru açık olması şeklinde ortaya çıkar.

Bu durumun yanlış yayılan bilgiler olan çocuğun anne karnındayken bulunduğu duruş pozisyonu ya da uyurken aldığı yatış pozisyonu ile aslında hiç ilgisi yoktur. Kepçe kulak ameliyatlarına tıp dilinde 'otoplasti' adı verilmektedir.

Bu Ameliyat için en uygun zaman çocuk 6 yaşındayken gerçekleştirilmesidir. Daha doğrusu okula başlamadan önceki yıl bu ameliyatın gerçekleştirilmesi en doğru zaman olacaktır.

Okula başlandığında çocuğun kulağındaki şekil bozukluğu ile ilgili olarak arkadaşları tarafından yapılan konuşmaların çocuğun psikolojik durumu üzerinde olumsuz etki yapması çok muhtemeldir.

Bu da çocuğun psikolojik durumunun etkilenerek bir kompleksin oluşması şeklinde sonuçlanabilir. Böyle bir durum oluşmaması için çocuk okula başlamadan önceki dönem bu ameliyat en uygun zaman olarak ortaya çıkmaktadır. Tabii bu yaşta ameliyat olmamış her insan istediği yaşta da kepçe kulak ameliyatı olabilmektedir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?


Kepçe kulak ameliyatının nasıl gerçekleştirildiği ile ilgili olarak da Opr. Dr. Nazmi Bayçın,

"Kepçe kulak ameliyatı tam donanımlı bir hastanede 15 yaş ve altındaki bireyler için genel Anestezi altında, 15 yaş üstündeki bireyler için ise lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Kepçe kulak ameliyatı her kulak için yaklaşık olarak yarım Saat sürer. Kepçe kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka kısmından gerçekleştirilir.

Bu sırada kulak kıkırdaklarının kavisli hatları inceltilip veya zayıflatılıp kıvrılmaları daha kolay bir hale getirilir. Sonrasında ise kulak kepçesi arkaya doğru yaklaştırılacak şekilde kalıcı iç dikişler atılır.

Ben ameliyat sırasında kulak arkasında açılan kesiyi kendi kendine eriyip yok olan dikişler ile dikerek kapatıyorum. Böylece kulak derisi üzerinde hem dikiş izi olmuyor hem de dikiş aldırma zorluğu da yaşanmıyor" diye konuştu.

KEPÇE KULAK AMELİYATI SONRASI


Dr. Nazmi Bayçın kepçe kulak ameliyatı sonrasında uygulanacak olan bakım ve iyileşme dönemi hakkında da şu bilgileri aktardı:

"Ameliyat sonrasında hastanede kalmanıza gerek yoktur. Aynı Gün evinize gitmenizde hiçbir sakınca bulunmaz. Ameliyat sonrasında hafif Ağrılar olabilir. Bunlar da normal ağrı kesiciler ile rahatlıkla ortadan kaldırılabilir. Kulaklarınız 3 gün boyunca sargılı kalmalıdır.

3 gün sonra bandajlar çıkarıldığında banyo yapabilirsiniz. Ameliyat sonrasında kulaklarda morarma ve şişliklerin olması normaldir. Bunlar da 7 ile 10 gün arasındaki bir sürede azalıp kaybolurlar. Ameliyattan sonraki ilk 3 aydaki kulaklarla ilgili bakım çok önemlidir.

Kulağın bu süre içinde gelebilecek darbelere karşı korunması gerekir. İsabet edecek olan bir darbe sonrasında kıkırdaklar henüz kaynaşmadığı için kulak eski haline dönebilir.

Bu Sağlık açısından bir tehlike oluşturmasa da ameliyatın tekrarlanmasını gerektirir. Ancak 3 Ay sonra kıkırdaklar kaynamış hale geleceği için 3 ay sonra bir darbe isabet etse de bir risk oluşturmaz ve kulakların şeklinde bir bozulma meydana gelmez.

Gerçekleştirilen bu operasyon sonrasında sadece kulakların şekli düzelmez, aynı zamanda insanların psikolojik dünyalarında da büyük düzelmeler meydana gelir. Artık kulaklarını kapatmak için saçlarını kullanmak zorunda kalmazlar."(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
yorum ekle