Egzama Nedir Ve Neden Olur?

Egzama nedir? Deride kızarıklık, kaşıntı, içi su dolu kabarcık oluşumu ve şişme gibi belirtilerle ortaya çıkan, daha çok psikosomatik kökene sahip deri hastalığına egzama denir.

Egzamayı en iyi tanıtan belirti derinin üzerinde kızarık kabarcıklar oluşmasıdır. Egzamanın kronik, kuru ya da yaş egzama gibi farklı türleri vardır. Deride oluşan bu rahatsızlık tehlikeli değildir fakat estetik açıdan hastayı rahatsız eder çünkü kötü bir görünümü vardır.

Hastalar sürekli derilerinde kuruma ve kaşınma yaşadıkları için rahatsızlık olur. Üstelik egzama vücudun tüm bölgelerinde ortaya çıkabilecek bir sorundur. Yüz, kollar ve bacaklar gibi açıkta kalan bölgelerde görülebilir. Basit tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilmektedir.

Egzama Nedenleri

Egzamaya tıp dilinde dermatit de denilmektedir. Çok yaygın bir deri hastalığı olmasına rağmen, ortaya çıkma sebepleri çok çeşitlidir. Cilt dokusu içsel ya da fiziki şartlar nedeniyle savunmaya geçer ve iltihaba neden olarak egzama ortaya çıkar. Egzama cildin tahriş olmasıyla ortaya çıkar.

Nedenleri sabun, deterjan, bazı dezenfektanlar, şampuan, çamaşır suyu gibi temizlik malzemeleri, kimyasallara çok fazla temas etmek, hava şartları, genetik faktörler, stres, bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da hamilelik döneminde ortaya çıkan hormonal problemler de olabilir.

Uzun süren çok sıcak banyolar yapmak, cildi nemlendirmeyip sürekli kuru kalmasına sebep olmak, cildi tahriş eden kumaşlardan giysiler giymek, sigara kullanımı gibi başka sebepleri de olabilmektedir.

Egzama Tedavisi İçin Püf Noktaları

Egzama rahatsızlığında iltihaplı ve sorunlu bölge kızarır. Ayrıca kurur ve kaşınır. Ciltte yer yer sivilce benzeri oluşumlar göze çarpar ve veziküller görünür. Veziküller su toplamış kabarcıklar şeklindedir. Tehlike arz eden bir rahatsızlık olmamasına rağmen kaşınma nedeniyle ve görüntü olarak rahatsızlık vericidir.

Egzamadan rahatsız olan kişilerin yapmaları gereken ilk şey egzamalı bölgeyi kesinlikle kaşımamaktır. Önlenemez şekilde bir kaşıntı sorunu varsa, kaşınma hissini hafifletecek ilaçlar doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Eğer bebeklerde egzama sorunu varsa, bebeğin eline eldiven geçirerek sorunlu bölgeyi kaşıması engellenmelidir.

Egzamanız varsa, egzamalı deri uçuk virüsüne karşı dirençsiz olduğu için ve uçuk virüsü kişiden kişiye bulaşabildiğinden dolayı, böyle rahatsızlığı olan kişilerden de özellikle uzak durmanız gerekir. Egzamalı çocukların çiçek aşısı olmaları kesinlikle engellenmelidir. Çünkü egzamalı çocuklarda çiçek aşısı yaptırmak ölümle sonuçlanabilecek ateşli hastalıklara neden olabilir.

Daha önce egzama sorunu yaşamış kişilerin, rahatsızlıktan kurtulmuş da olsalar, ciltlerini tahriş edecek her türlü etkenden uzak durmaları gerekir. Ciltte hassasiyet oluşacağı için uygun şartlar tekrar oluşursa, bu kişilerde egzama tekrar edebilir.

Cildin tahrişine neden olacak temizlik malzemeleri ya da kimyasal maddelere dokunmaları gerektiğinde kesinlikle eldiven kullanmalılardır. Egzamaya daha önce sebep olan madde neyse iyice bilinmeli ve iyileştikten sonra da bu maddelerden uzak durmalılardır. Giysilerde yünlü kumaş kullanmaktan da özellikle kaçınmak gereklidir.(MB)