Lujo virüsü domuz gribinden daha öldürücü

Lujo virüsü domuz gribinden daha öldürücü

Afrika'da araştırma yapan bilim adamları, Ebola virüsü gibi kanamalı ve öldürücü yeni bir virüs keşfettiklerini, 4 kişinin ölümüne neden olan bu virüse "Lujo' adının verildiğini açıkladılar.
Bilim adamlarının, hastalığın ilk ortaya çıktığı Lusaka ve Johannesburg kentlerinin adlarının baş harflerinden türeterek "Lujo' adını verdikleri virüsün, güz aylarından bu yana Güney Afrika ve Zambia'da 5 kişiyi etkilediği, bu virüse yakalananların 4'ünün öldüğü, beşincinin de muhtemelen doktorların uyguladığı tedavi sonucu kurtulduğu açıklandı.
Hastalığı teşhis eden ekipte yer alan Columbia Üniversitesinden Dr. Ian Lipkin, ilk hastanın bu virüse nasıl yakalandığının henüz bilinmediğini, ancak bunun kemirgenlerde görülen bir virüs sinden geldiğini belirtti.
Lipkin ile Messlektaşlarının PLoS Pathogens'te yayınladıkları keşiflerine göre, bu hastalık ilk olarak eylül ayında Zambia'nın başkenti Lusaka'nın banliyösünde yaşayan ve seyahat acentesinde çalışan bir kadında görüldü. Kısa sürede durumu ağırlaşan kadının Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde hastaneye kaldırıldığı ve burada yaşamını yitirdiği kaydedildi.
Lusaka'da kadını tedavi etmeye çalışan bir sağlık görevlisinin de hastalanarak Johannesburg'a nakledildiği ve öldüğü, Johannesburg'daki üç sağlık görevlisinin de ardından aynı hastalığa yakalandığı ifade edildi.
Araştırmacılar, virüsün vücut sıvılarıyla temas sonucu kişiden kişiye geçtiğine inanıyor.
Afrika'da araştırmacıların bazı hastalardaki kanamalar nedeniyle bunu önce Ebola virüsü sandıkları, kurbanlardan alınan kan ve doku örneklerinin ABD'ye gönderilerek inceletildiği ve hastalığı saptadıkları belirtildi.
Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nden Dr. Anthony Fauci, bu virüsün geniş çapta yayılabilen grip benzeri bir virüs çeşidi olmadığına dikkat çekti.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0