Katarakt Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Katarakt Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Katarakt, göz içerisinde bulunan saydam merceğin (lens) bulanıklaşmasına verilen isimdir. Genellikle 55 - 60 yaşlarından sonra meydana gelir.

Kataraktın gözde yaratacağı şikayetler tipi ve seviyesiyle ilgilidir. Kataraktın göz yüzeyinde gitgide büyüyen ince beyaz bir tabaka olduğu düşüncesi ve bulaşıcı olduğu doğru değildir.

Katarakt göz içerisinde gelişir, tedavisi sadece cerrahidir. Yaşa bağlı ortaya çıkan katarakt genelde yavaş seyirlidir ve bu nedenle hastalar görüşlerinde bir değişiklik hissetmeyebilirler.

Zamanla ortaya çıkan en önemli belirtiler ise sisli ve bulanık görme, geceleri görme güçlüğü, ışıkların etrafında saçılmalar, renklerin canlılığını kaybetmesi, soluk sarı - gri görüş ve normalden daha fazla ışık ihtiyacıdır.
Katarakt Nedir

En çok görülen katarakt tipi ileri yaşa bağlı ortaya çıkan katarakttır. Genellikle 55 - 60 yaşından sonra başlar ayrıca şeker hastalığı, sigara, göz travması ve iltihabı, uzun süre steroid kullanılması neticesinde katarakt gelişebilir.

Kataraktın teşhisi basit bir göz muayenesi ile konulabilir. Tedavisi ise sadece cerrahi olarak yapılabilir.

Kataraktın gelişimini durduran veya kataraktı tedavi eden herhangi bir göz damlası yoktur. Hastanın şikayetleri artarsa kataraktın tek tedavisi olan cerrahi tedavi gerekir.
Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisinin başlangıç aşamasında, gözlüklerin değişimi biraz faydalı olabilir. Bunun yetmediği durumlarda ise, hastanın ameliyat olması gerekir. Ameliyat çoğunlukla lokal anestezi yapılır ve hastanın ameliyat sonrası hastanede kalması gerekmez.

Doktor hastanın bir ay boyunca bir - iki damla kullanmasını isteyecektir ve hasta ameliyatın ertesi günü normal yaşantısına dönebilir.

En çok uygulanan cerrahi yöntem fakoemülsifikasyon tekniğidir. Bu teknikte cerrah 2 - 3 mm'lik küçük bir kesi yerinden girerek, ultrasonik titreşimler yayan bir araçla kataraktı parçalayarak temizler.

Sonra aynı küçük kesi yerinden yapay göz içi lensini gözün renkli kısmının arkasına yerleştirir.
Katarakt Nedir Tedavisi

Yapay göz içi lensleri genellikle akrilik veya silikon materyalden imal edilir. Bu mercekler kalıcıdır. Cerrahi kesi bölgeleri sıklıkla dikiş konulmasına gerek kalınmadan iyileşir.

Standart teknikte katarakt temizlendikten sonra göz içersine tek odaklı bir mercek yerleştirilir. Bu nedenle ameliyattan sonra yakını görebilmek ve okuyabilmek için gözlük kullanılması gerekir.
Katarakt Göz

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 10