Sabah Aç Karnına Su İçmek Faydalı mı? Zararlı mı?

Sabah Aç Karnına Su İçmek Faydalı mı? Zararlı mı?

Sabah aç karnına su içmek vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır, ilde yumuşaklık ve parlaklık verir, selülitten korur. Aç karna su içilmesi sesi güzelleştirir, böbreklerin çalışmasını düzene sokar. 🥤Aynı zamanda;

  • İdrar yollarında ki taş ve kum oluşumundan korur,
  • Aç karna su içmeniz kabızlığı önler,
  • Balgamın yumuşayıp atılmasını sağlar,
  • Kilo vermeye de yardımcı olur.

Yetişkin bir erkek vücudun yüzde 60'na yakınını, çocuklarda 65-75 kadınlar da ise yüzde 50 oranında su bulunmaktadır. Beynin yüzde 95'ini su oluşturur. Aç karna içilen suyun aynı zamanda sesi güzelleştirdiği biliniyor. Yeterli miktarda alınan su, kalori harcamayı da arttırıyor.

Vücuttaki suyun yüzde 2'sinin dahi kaybedilmesinin yorgunluk, halsizlik ve hafızanın zayıflamasına yol açar.

Sabah Kahvaltıdan önce aç karnına 1 ya da 2 bardak su içmek toksinlerden kurtulmak ve vücudumuzun ihtiyaç duymadığı maddelerin atılımını sağlamak için uygundur. Bu sayede, her günün başlangıcında içilen su, metabolizmayı hızlandırıp, hastalıklardan korunmamazı sağlar.

Sabah Aç Karnına Su İçmek Faydaları Nelerdir?

1 Vücudumuz hücreleri tamir etmek ve kendini yenilemek için gece boyu çalışır. Bu nedenle sabah uyandığımızda aç karnına içilecek bir bardak su vücudumuzda ki atık maddelerin idrar yoluyla atılmasını sağlar.

2 Cildin en iyi dostlarından bir ve cilt sağlığı için çok faydalı olan suyu aç karna 2 bardak içilmesi, cildin esnekliğini ve gerginliğini korumasına yardımcı olmakla birlikte erken kırışıkların oluşmasını engeller.

3 Sabahları içilen su, yaşamsal organların su ihtiyacını karşılar ve sağlıklı bir şekilde işlemelerine yardım eder.

4 Sabah Aç karnına 2-3 bardak su içmek kilo vermeye yardımcı olur. Su, vücuttaki toksinleri atmakta, yağ ve kalori yakımına da katkı sağlar. Ayrıca, açlık hissini bastıran su gereksiz ve fazla yemenin önüne geçer.

5 Sabahları su içmek lenf bezlerimizin ve bağırsak yolumuzun sağlığını korur. Kortizol değerlerini kontrol etmemize yardımcı olur. Vücudu enfeksiyonlardan korur ve genel sağlığımıza katkı sağlar.

6 Aç karnına içilen bir bardak ılık su, güne enerjiyle başlamak için iyi bir yoldur. Sabah uyandığımızda karşılaştığımız uyku halini ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olur.

7 Kahvaltıdan önce su içilmesi, bağırsak hareketlerini canlandırarak kabızlığı önlemeye yardım eder.

8 Gastrit ve benzeri sorunlar yaşayan birine su en iyi yardımcılarınızdan birisi olabilir. Aç karnına en az 3 bardak su içilmesi midede ki asit düzeyini düşürmeye ve gastrite neden olan krampları gidermeye yardımcı olur.

9 Sabah aç karnına bir ya da birkaç bardak su içmek; alkol, tütün, kirlilik, kötü beslenme sonucunda vücudumuza giren zararlı maddelerin etkisini azaltmaya yardım eder.

SABAHLARI NASIL SU İÇMELİYİZ

Sabahları su içmek vücut sağlığımız çok faydalıdır. Suyu acele etmeden yavaşça ve sakin bir şekilde için. Bir anda çok fazla su içmek sağlık sorunlarına yol açabilir. Sabahları aç karnına su içerken bu önerileri göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Eğer iki litre su içmek istiyorsanız (ya da dört bardak su), bunu bölerek günde dört kerede içmek gerekiyor. Mesela bir bardağı kahvaltıdan önce aç karnına, ikinci bardağı kahvaltıdan sonra, kalan iki bardağı da diğer yemeklerden önce için.

Sabahları su içmeye az miktarlarla başlayın. Öncelikle aç karnına bir bardak su içerek başlayın. Daha sonra giderek bu miktarı 2 ya da 3 bardağa çıkarın.

İçeceğiniz su temiz ve iyi kalitede olmalı. Eğer musluk suyu içiyorsanız içme suyu standartlarına uygun olduğundan emin olun ya da suyu kaynatıp soğuduktan sonra için.

Sabahları aç karnına içeceğiniz suyun bir bardak suyun içine biraz da limon suyu katarsanız bu biraz daha faydalı olmaktadır.