Muş Güncel

Muş'ta "11. Tarih Yazımı Çalıştayı" başladı

MUŞ - Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen "11. Tarih Yazımı Çalıştayı" başladı.

MUŞ - Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen "11. Tarih Yazımı Çalıştayı" başladı.

Senato salonunda, Tarihyazimi.org platformunun desteğiyle gerçekleştirilen çalıştaya, çeşitli üniversitelerden 57 akademisyen katıldı.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican, programın açılışında yaptığı konuşmada, son zamanlarda gençler arasında tarih felsefesiyle ilgilenenlerin arttığını söyledi.

Felsefenin tarihçiler açısından bir problem olduğunu ifade eden Alican, şöyle konuştu:

"Bu temel problemin iki ayağı var. Bir tanesi şudur; tarihçiler kendilerini tarih felsefesi yapmaya yetkin görmüyorlar. Tarihçilerin bazıları yeterli altyapıya ve yetkinliğe sahip değiller ama olabilirler. Tarih felsefesi, felsefecilere bırakılmayacak kadar önemlidir. Tarihçinin, tarih felsefesiyle ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Doktora dönemlerinde ben de tarih felsefesiyle ilgilenmeye çalıştım. Bu çalıştayın benim açımdan bir başka önemi de tarihçilerin bir şekilde bu yola sevk edilmesine katkısının olacağı inancıdır."

Tarihyazimi.org platformu adına konuşan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşek ise 2013'te Bilgi Üniversitesinde başlayan çalıştayın 11'incisini Muş'ta yaptıklarını belirtti.

İki gün sürecek programda "Tarih için felsefe nedir?" konusunu ele alacaklarını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Tarihçiler açısından tarih felsefesi ne anlama geliyor? Bundan nasıl yararlanmak icap eder? Bu konular üzerine bir program hazırladık. Tarih felsefesini Türkiye'de çalışan çok az hocamız var. Sağ olsunlar onlar da bugün bizi kırmadılar, buraya geldiler. Bizim bir derdimiz var. Bu derdimiz 11 yıldır devam ediyor. Bundan sonrasında da devam edecek. Yeni yaklaşımlara da açık olmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda zaman zaman çok tecrübeli hocalarımızın bile felsefeye karşı bir ilgisinin ya da ilgisizliğinin net bir şekilde olduğunu söylememiz mümkün. Gençlerin tarih felsefesiyle ilgilenmelerini de çok hoş bulmayan tecrübeli hocalarımız var. 'Siz tarihçi mesleğinizi icra edin' diyorlar ama onlar sizin kafanızı karıştırmasın."

Çalıştay, açılış konuşmalarının ardından oturumlarla devam etti.

Muş
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Muş haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Muş Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Muş'un dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Bilgi Üniversitesi, Doktor, Muş, Muş Alparslan Üniversitesi, Rektör, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir