Van Güncel

Kursiyerler yılsonu sergisine hazırlanıyorlar

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan kurslarda eğitim gören kursiyerler yılsonu sergisine hazırlanıyor.

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan kurslarda eğitim gören kursiyerler yılsonu sergisine hazırlanıyor.

Van: Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde açılan kurslarda yılsonu hazırlıkları başladı. Çinicilikten, dikime, dericilikten okuma yazma kursuna kadar birçok alanda açılan kurslarda 750 bine yakın kursiyer eğitim görüyor. Açılan kurslar ile kadınlar bir yandan meslek edinirken, bir yandan da aile bütçelerine katkı sağlıyor. Ocak ayı itibariyle 50'ye yakın kursun açıldığını ifade eden Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, "Yılbaşından itibaren başlattığımız 50'ye yakın kursumuzda eğitim gören 750'bine yakın kursiyer var. Bunun yanında misafir olarak gelip, kurslara katılan kadınlarımız da var. Ev hanımı ve genç kızlarımızdan oluşan kadınlarımızdan kimi hobi için kimi kendini geliştirmek, meslek öğrenmek için kimi de aile bütçesine katkıda bulunmak için geliyorlar ve hayatlarına bir şeyler katıyorlar" dedi.

Kadınların kurslara olan ilgilerinin memnuniyet verici olduğuna dikkat çeken Biçek, "Burada el sanatları, çinicilik, savat işlemeciliği ve unutulmaya yüz tutmuş dericilik sanatı var. Kursiyerlerimiz buraya gelip çanta yapımından tutun mefruşat dikimine kadar meslek öğreniyorlar. Dikim atölyesinde kendilerine ve ailelerine kıyafet dikiyorlar hatta dışarıya da dikerek aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Bunun yanında okuma-yazma kurslarımız var. Burada okuma-yazma öğrenip ilkokul ve lise eğitimini tamamlayan hatta usta öğretici olup mesleğine devam eden öğrencilerimiz de mevcut. Ayrıca burada psiko-sosyal destek de veriyoruz. Evde bunalan, canı sıkılan kadınlar buraya gelip sosyalleştiği için 'psikolojimiz düzeldi' diyorlar. Kendilerini toplumun içerisinde bulup ve ekonomik yönden kendilerini güçlendiren çok kadınımız var. Burada kendini geliştirip kadın kooperatifi kurdular. Ben bu anlamda bizlere olan desteklerinden ötürü Valimiz Ozan Balcı'ya ve Genel Sekreterimiz Mehmet Fatih Çelikel'e çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yılsonu sergisinin Haziran ayı içerisinde yapılacağını da sözlerine ekleyen Biçek, "Sergi tarihimiz sürpriz olmakla beraber bu ayın içerisinde yapmayı düşünüyoruz. İnşallah hazırlıklarımızı tamamlayıp sergimizi açacağız. Ben şimdiden tüm halkımızı sergimize davet ediyorum" diye konuştu.

Yılsonu sergisine hazırlanan kadın kursiyerler ise böyle bir hizmeti kendilerine sunan yetkililere teşekkür ettiler. Daha önce zamanlarını evde boşa harcadıklarını belirten kadınlar, kurslar sayesinde sosyalleştiklerini ve aile bütçelerine katkıda bulundukları için mutlu olduklarını söylediler.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Mehmet Fatih Çelikel, Ozan Balcı, Van, Van Büyükşehir Belediyesi gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir