Köy okulunun hem 'Külkedisi' hem de 'Pamuk Prensesi'

AĞRI - Ağrı'nın Tutak ilçesine bağlı Sincan Köyü İlkokulunda hem müdür yetkili hem de öğretmen olarak görev yapan Gamze Çal, okulun temizliğini yapıp soba yakarak öğrencilerinin sıcak bir ortamda eğitim almasını sağlıyor.

Köy okulunun hem 'Külkedisi' hem de 'Pamuk Prensesi'

AĞRI - 'nın ilçesine bağlı Sincan Köyü İlkokulunda hem müdür yetkili hem de öğretmen olarak görev yapan Gamze Çal, okulun temizliğini yapıp soba yakarak öğrencilerinin sıcak bir ortamda eğitim almasını sağlıyor.

İlk görev yeri olan Tutak ilçesine 8 kilometre uzaklıktaki Sincan Köyü İlkokulunun tek öğretmeni 26 yaşındaki Gamze Çal, Denizli'den geçen yıl geldiği Ağrı'da çetin kış şartlarına ve yaşadığı zorluklara rağmen özveriyle mesleğini sürdürüyor.

Tek derslikli 12 mevcutlu birleştirilmiş sınıfta öğrencilerini geleceğe hazırlamak adına yaptığı çalışmaları köylüler tarafından da takdir toplayan öğretmen Çal, kısa sürede hem öğrencilerle hem de leriyle gönül bağı kurdu.

Öğrencilerinin kış mevsiminde üşümemesi ve sıcak bir derslikte eğitim görmesi için soba yakmayı öğrenen Çal, tek başına görev yaptığı okulun temizliğini de tek başına yapıyor.

Her sabah öğrencilerinden önce okula gelerek ilk iş olarak okulu temizleyip odunluktan kömür taşıyan ve derslikteki sobayı yakan Çal, daha sonra ilk göz ağrısı öğrencilerini kapıda karşılıyor.

Sobanın etrafında çember oluşturduğu öğrencilerine okuduğu "Külkedisi" ve "Pamuk Prenses" gibi masallarda adeta kendisini ve öğrencilerini bulan fedakar öğretmen, yakından ilgilendiği öğrencilerinin okuma azmini daha da güçlendiriyor.

Okulun tüm sorumluluğunu üstlenen Çal, öğrencileriyle zaman zaman türküler söyleyip, güneşli ve sıcak havalarda çıkardığı okul bahçesinde oyunlar oynayarak eğitimi daha eğlenceli hale getiriyor.

Okulda temizlik işleri ve öğretmenliğin yanı sıra resmi işlemlerde "müdür yetkili" olarak da görevini sürdüren Gamze Çal, AA muhabirine, tek derslikli birleştirilmiş sınıfta 12 öğrencisine eğitim verdiğini anlattı.

Mevcudun az olması nedeniyle öğrencileriyle birebir ilgilenme fırsatı bulduğunu belirten öğretmen Çal, öğrencilerini geleceğe hazırlamak adına elinden gelen çabayı gösterdiğini ifade etti.

Çal, Ağrı'da havaların sert geçtiğini ancak insanların sıcak kanlı olduğunu ve köyde hiç yabancılık çekmediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bu okula geçen yıl atandım. Burası alıştığım ve büyüdüğüm ortamdan hayli farklı ama insanlar sıcak kanlı ve günlerimiz keyifli geçiyor, bu köyü de çok seviyorum. Köylüler ve öğrencilerimle aramızda kuvvetli bir bağ var. Burası birleştirilmiş sınıflı bir köy okulu ve burada tek öğretmenim. Buraya gelmeden önce hiç soba yakmamıştım ve nasıl yakılacağını bilmiyordum. Öğrencilerim ve velilerim sağ olsunlar soba yakmayı öğretti. Ben aslında buraya öğretmenlik yapmaya, kazandığım bilgi ve birikimleri onlara aktarmaya gelmiştim ama burada hayata dair çok fazla şey öğrendim."

Karın yüksekliği çocuklarımın boyunu geçiyor

Bölgede kışın sert geçtiğine işaret eden Çal, "Kışın iklim şartları oldukça zorlu geçiyor. Bazen yoldan geçerken karın yüksekliğinin çocuklarımın boyunu geçtiğini görüyorum. Denizli ile burası arasında büyük bir iklim farklılığı var. Bunları zamanla alışıyorsunuz. Ama keyifli olan kısmı çok soğuk bir havada sobamızı yaktığımızda çocuklarla toplanıp sobanın etrafında sohbet etmek bütün zorluğu ve güçlüğü unutturuyor size." dedi.

Bölgede fedakarca çalışan çok sayıda öğretmen olduğunu vurgulayan Çal, "Öğrencilerimle aramdaki bağ anne ile çocukları arasındaki bağ gibi. Bütün öğrencilerimin ileride kazanmak istedikleri meslekler var. Onların hayalleri mesleklerine kavuşmaları, benim hayalim de onların hayallerine kavuşmalarını sağlamak." ifadelerini kullandı.

Çal, tek olması nedeniyle okulun her şeyi ile ilgilendiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Okulun her şeyiyim, öğretmeniyim, müdürüyüm. Okulun bütün temizlik işlerine de ben bakıyorum. Bu durum burayı daha çok sahiplenmeme neden oluyor. Burada bir aile gibi yaşıyoruz. Henüz anne değilim ama eminim annelik bundan çok farklı bir duygu değildir. Bu çocukların gözlerindeki ışıltı ve pırıltı bitmediği ve ömrüm vefa ettiği sürece bu mesleği severek yapmaya devam edeceğim."(AA)

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI1

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI2

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI3

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI4

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI5

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI6

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI7

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI8

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI9

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI10

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI11

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI12

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI13

Köy okulunun hem Külkedisi hem de Pamuk Prensesi - AĞRI14

Editörün Seçtikleri

Milli Eğitim Bakan Selçuk, Ağrı'daki köy öğretmenleriyle telefonda görüntülü görüştü

Milli Eğitim Bakan Selçuk, Ağrı'daki köy öğretmenleriyle telefonda görüntülü görüştü

Şehit Piyade Teğmen Aslan'ın ismi memleketi Ağrı'daki lisede yaşatılacak

Şehit Piyade Teğmen Aslan'ın ismi memleketi Ağrı'daki lisede yaşatılacak

Ağrı’da Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri Başladı.

Ağrı’da Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri Başladı.

Ağrı'da Kovid-19 denetimleri

Ağrı'da Kovid-19 denetimleri

Kovid-19 karantinasına uymayan 3 kişiye para cezası

Kovid-19 karantinasına uymayan 3 kişiye para cezası

14 Yorum

Aslan

Aslan

11 ay önce

Bu haberleri okudukça insan gerçekten hayat yaşamaya değer diyor son zamanlardaki kötü şeylere rağmen
Gamze öğretmen i kutlar başarısının devamını dilerim herşey gönlünce olsun
Ağrı'da ki sert hava koşullarına rağmen
Hele de ilçeye bağlı köyde herşeyi tek başına yüklemek cesaret ister
Bu mesleğin icabı değil karakter meselesidir

HEKİM

HEKİM

11 ay önce

Allahj sizin gibi değerli Eğitimcileri Başımızdan Eksik etmesin. Elli öpülecek insansınız.

Orhan nuyan

Orhan nuyan

11 ay önce

Helal olsun yüreği güzel insan herkes sizin gibi olabilseydi keşke

Osman Cetin

Osman Cetin

11 ay önce

Ben İstanbulda görev yapan Tutak li bir öğretmenim. Hocama bu gayretlerinden ötürü sonsuz teşekkür ederim.

Ağrılı

Ağrılı

11 ay önce

Sayın Hocam, ben ilkokul öğretmeninin sevgisi ve ilgisi dolayısıyla bugünlere kendi çapında başarılı olarak gelmiş bir Ağrılıyım. Sizin suretinizde kendi öğretmenimi gördüm adeta... Köy çocuklarının milliyeti, ideolojisi, siyasi fikri, kini ve nefreti yoktur. Yalnızca sevgisi vardır. Bu sevgiye karşılık tüm önyargılarını kırabilmiş yalnızca çocukları seven ve onlara yaşama sevinci aşılayan öğretmenlere gereksinim duyarlar. Bu tanıma uyduğunuzu düşünüyorum... Şükran duygularıyla, Herşey gönlünüzce olsun...

Caner

Caner

11 ay önce

Şuan yalovada üniversite bitirmiş bulunmaktayım ve bu haber bildirimi memleketimin sitesinden geldi bu satte o kadar çok mutlu oldum ki anlatamam size bende o okullardan geldim çünkü sizin gibi insanlar lazım bize bıkmadan usanmadan bu işi yapıyorsunuz bide bu kadar severek gerçekten çok muhteşem bişey olsa gerek çok mutlu oldum bütün ağrı adına teşekür ederim Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah

Berna bakkaloglu

Berna bakkaloglu

11 ay önce

Masallah ogretmenimize ama cok sukur atanmis ondan bu kadar zor sartlara bile dayanmaya calisiyor agri nin bir cok koyunde durum boyle ve atanamayan ucretli ogretmenlik yapan kisilerde var hem temizlik hem ogretim bir de tek basina yasamak hic degilse milli egitim ile belediye bu okullarin isinma gibi yukune bir care bulunmasi gerekli rabbim tum ogretmrnlerimize yardimcisi olsun en fazla da koy okullarinda ogretmenlik yapanlara

Servet

Servet

11 ay önce

Büyle insana can feda

Meral

Meral

11 ay önce

Gözlerim yaşardı. Helal Gamze öğretmene0789

Kamil

Kamil

11 ay önce

Milli Eğitim köy okullarına hizmetli verilmediğinden köy okullarında görevli bütün öğretmenler bu hizmeti yapıyorlar. Sadece Gamze hoca yapmıyor.

Muhammet Can kılıç

Muhammet Can kılıç

11 ay önce

Hocam öncelikle size çok teşekkür ederiz iyki bizim köydesiniz genel kordinatorun dediği gibi hayırlısı hocam

Ozdrmir

Ozdrmir

11 ay önce

Helal olsun öğretmenim bu fedekarlığı her öğretmenim yapacağı bi şey değil

Zalim hayat

Zalim hayat

11 ay önce

Allah razı olsun ondan hiç bir zaman sıkıntı vermesin Allah yardımcısı olsun yüreği güzel hocamızın

ENVER YOLCU

ENVER YOLCU

11 ay önce

Bir Tutaklı olarak öncelikle sayın öğretmenimizi tebrik ediyorum. Köy okullarının kaderi bu; Öğretmenler hem hizmetli hemde öğretmelik yapmaktadırlar. Geçmişim aklıma geldi : 1978 yılında o zaman ilçemize bağlı olan Yukarı Kulecik köyüne vekil öğretmen olarak atandım. Okulun ne kömürü ne oduna vardı benim gibi vekil olan Muharrem Kılıç abimle birlikle ev ev dolaşıp tezek toplayarak depoya yığdık ve sömestri tatiline kadar sobaları kendimiz yakıp, külünü çektik, sınıfları süpürdük. Sömestri tatilinden sonra yine ev ev tezek toplayarak öğrencilerimizin sıcak bir ortamda eğitim ağlamasını sağladık. Şimdi yine eskiye göre iyi hiç değilse Milli Eğitim Müdürlükleri kömür veriyor bu nedenle soba uzun süre sönmeden yanıyor. Bizler saat başı tezek külünü çekip yeniden yakardık. Kısacası tüm öğretmenlerimiz vefalıdır. Allah yardımcıları olsun.

Yorum Ekle