Kars Kültür Sanat

Kars'ta tarihi binanın üzerinde ağaç yetişti

Kars'ta tarihi binanın duvarları üzerinde çıkan ağaç yetişti.

Kars'ta tarihi binanın duvarları üzerinde çıkan ağaç yetişti.

Kars - Uzun yıllardan beri sahibi tarafından boşaltılan, Haydar Aliyev Caddesi üzerinde bulunan ve Ruslar tarafından yaptırılan tarihi binanın duvarları ve bacasında filizlenip boy veren ağaçlar, görenleri şaşırtıyor. Ağaç köklerinin duvar içerisinde ilerlemesi ise tarihi binayı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Kentin en önemli tarihi binalarının bulunduğu ve 'Tarihi Kimliği ile Kars Kenti Projesi'nin hayata geçirildiği Haydar Aliyev Caddesi üzerinde sahipsizliğe terke dilen tarihi bina özel mülk olduğundan dolayı her hangi bir şey yapılamadığı gibi, sahiplerinin de duyarsızlığı nedeniyle yıkılmaya yüz tuttu.

Duvarlarındaki motiflerin bozulduğu, camları kırılan ve arka duvarlarının bir kısmı yıkılan tarihi bina da birkaç kez de yangın çıktı. Çatısı ve tahta bölümlerinin bir kısmı da yanan tarihi binanın akıbetinin ne olacağı ise bilinmiyor.

Baltık mimarisi özelliği taşıyan tarihi binanın yetkililer tarafından üzerinde yetişen ağaçlardan arındırılmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin tarihi binanın sahipleriyle bağlantı kurarak biran evvel koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Haydar Aliyev Caddesi üzerinde Valilik Hizmet Binası'nın 150-200 metre aşağısında bulunan ve üzerinde ağaç yetişen tarihi binanın yetkiler tarafından üzerindeki ağaçlardan kurtarılması bekleniyor. Ağaç köklerinin duvarlara zarar verdiği tarihi bina önlem alınmadığı takdirde yıkılarak kaybolacak.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Kars haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Kars Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Kars'ın dört bir yanından Kültür Sanat haberleri de dahil olmak üzere, Kars, Yangın gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir