Reklamlar
Güncel

KAGİDER ve Garanti BBVA "Ticaretin Kadınları Platformu" için iş birliğine gitti

- KAGİDER Başkanı Emine Erdem:- "Tüm dünyada kamu ihalelerinden kadın girişimciler sadece yüzde 1 faydalanabiliyor. Kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri için ihale ve satın alma süreçlerinde eşit fırsatlara erişimleri olmaları oldukça önemli"

- KAGİDER Başkanı Emine Erdem:


Tüm dünyada kamu ihalelerinden kadın girişimciler sadece yüzde 1 faydalanabiliyor. Kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri için ihale ve satın alma süreçlerinde eşit fırsatlara erişimleri olmaları oldukça önemli


İSTANBUL - Garanti BBVA, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) öncülüğünde hayata geçen Ticaretin Kadınları Platformu için iş birliği yaparak kadın girişimcilere önemli bir alan açıyor.


Reklamlar

Yapılan açıklamaya göre, iş birliğinin detayları Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, KAGİDER Başkanı Emine Erdem ve Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya'nın katıldığı toplantıda paylaşıldı.


Açıklamada görüşlerine yer verilen KAGİDER Başkanı Emine Erdem, sürdürülebilir kalkınmanın anahtarının kadın girişimcilerin elinde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


"Tüm dünyada kamu ihalelerinden kadın girişimciler sadece yüzde 1 faydalanabiliyor. Kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri için ihale ve satın alma süreçlerinde eşit fırsatlara erişimleri olmaları oldukça önemli. Bunun için de kamu, yerel yönetimler ve özel sektörün liyakat ve yeterlilikleri bulunan kadın girişimcilere eşit rekabet imkanı sağlaması gerekiyor.


Ticaretin Kadınları platformu ile hem satın alma süreçlerinde kadın girişimcilere hızlı erişimi kolaylaştırıyoruz hem de kadın girişimciler ve kadın girişimci örgütleri arasında bir iletişim ve dayanışma ağı oluşturuyoruz. Kadın girişimcilerin güçlenmesi ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir kılınması demek. Tüm dünya ile birlikte ülkemizin de pandeminin yorgunluğunu üzerinden atmaya çalıştığı bu dönemde, kadın girişimciler kilit role sahip olacak. Bu projeye verdiği destek için Garanti BBVA'ya teşekkür ediyoruz."


Reklamlar

Kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmasını önemsiyoruz


Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, banka olarak sundukları desteğin önemine işaret ederek, kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmasını önemsediklerini aktardı.


Kadın girişimciliğine odaklanan çalışmaları hakkında bilgi veren Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu:


"2006'da hayata geçirdiğimiz Kadın Girişimci Programı'yla her fırsatta kadınların ekonomide daha fazla söz sahibi olması gerektiğini vurguluyor ve destekliyoruz. Kadın girişimcilerin özellikle yeni pazarlara açılmaları ve yeni müşteriler kazanmalarını çok önemli buluyoruz. Ticaretin Kadınları Platformu'na verdiğimiz destekle kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılması için yaptığımız çalışmaları farklı bir boyuta taşıyoruz. Mobil uygulama aracılığıyla da ulaşılabilen bu platforma kayıt olan kadın girişimcilere verilecek eğitim ve mentörlüklerle gelişimlerini destekleyeceğiz.


Sektör ve bölge ayrımı olmaksızın Türkiye çapında kadınların ürün ve hizmetlerini sergilemesi, satın alıcılarla bir araya gelmesine de çevrimiçin etkinlikle imkan sağlayacağız. Ülkemiz için çalışan, üreten tüm kadın girişimcileri işlerini daha da geliştirmesi için platforma kayıt olmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle kıymetli iş ortağımız KAGİDER'e teşekkür ediyoruz, geliştirdiği projeleri her zaman destekleyeceğiz."


Reklamlar

Banka olarak müşterilerini de bu platforma yönlendirerek, diğer kadın girişimcilerle tanışmasını ve çalışmasını sağlama amaçlarından bahseden Kaya, platforma verdikleri desteğin yanı sıra kendi tedarikçileri arasında yer alan kadın girişimcilerin oranının artmasının da yakından takip ettikleri bir konu olduğunu bildirdi.


Kaya, "Önümüzdeki dönemde, aktif tedarikçilerimizin yüzde 13'ünü oluşturan kadın girişimci oranı ve bankamıza bugüne kadar sağladıkları 1 milyar TL civarındaki tedarik hacmini de artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, iletişim, medya ve pazarlama, inşaat, lojistik, teknoloji ve altyapı, donanım ve yazılım gibi birçok alanda ihtiyaçlara göre satın alımlar yapacağız. Garanti BBVA tedarikçi ağına dahil olmak isteyen kadın girişimciler satinalma.garantibbva.com.tr adresinden detaylı bilgiye sahip olabilirler." ifadelerini kullandı.


Bu oluşum her kadın için bir fırsat


Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ise kadının olduğu her yerde bir farkındalık olduğunu aktardı.


Bu nedenle kadının kişisel alanı dışında toplumsal hayatta varlığını, etkilerini artırmaya yönelik her olumlu girişimin, planlama ve emeğin yanında olduklarını belirten Şahin, "Kadının toplumdaki sıfatları çok etkili. Olduğu yerde, işinde başarısı eşinin de hayatına, çocuğunun da hayatına, ailesine, dostlarına ve topluma da açıkça yansıyor. Ticaretin Kadınları Platformu gibi girişimler bu nedenle çok önemli. Biz bu oluşumu bir bilgi sermayesi olarak görüyoruz. Buradan sorularına yanıt bulabilen kadınlarımız eminim daha birçok hayata dokunarak çok daha güzel işlere ve başarılara imza atacak. Kurumsal çatının gerekliliğine hep inanmış biri olarak, bu oluşumu her kadınımız için bir fırsat olarak görüyorum. Tüm emeği geçenlere bu nedenle teşekkür ediyorum. Çok güzel sonuçlar alınacağına tüm kalbimle inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.


- Kadın Girişimci Buluşmaları düzenlenecek


Açıklamada verilen bilgiye göre, Türkiye genelinde toplam 224 derneğin ve 1.000'den fazla kadın girişimcinin kayıtlı olduğu Ticaretin Kadınları Platformu'nda, kadın girişimcilerin kendi aralarında ticaret yapmaları ile kamu ve özel sektörün ürün ve hizmet alımlarını kadın girişimcilerden yapması için bilgi ve network'e tek kaynaktan, hızlı erişim imkanı sağlanıyor.


Girişimcilere belediye ve kamu ihalelerinden haberdar olma olanağı sunulmasının yanı sıra kamu ve özel sektörün de kadın girişimcilerden satın alım yapması teşvik ediliyor.


Platformda, kadın girişimcilerin hem işlerini hem de pazarlarını geliştirmesine katkı sağlanırken aynı zamanda kadın girişimciler için sunulan destekler hakkında bilgilerin verildiği platforma kayıt olan girişimcilerin faydalanabileceği eğitim imkânları, etkinlikler yanında rol model hikayeleri ve kamu ihalelerine de erişim sağlanabiliyor.


Kadın girişimcilerin tek kaynaktan ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşmalarına olanak sağlayan platformda şehir, sektör, ürün ve firma bazlı aramalar yapılarak kadın girişimcilerden istenilen ürün ve hizmetler tedarik edilebiliyor.


Garanti BBVA'nın Ticaretin Kadınları Platformu'na verdiği destekle, proje kapsamında, sektör ve bölge ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'deki kadınların ürün ve hizmetlerini sergileyebilecekleri ve satın almacılar ile bir araya gelebilecekleri Kadın Girişimci Buluşmaları da düzenlenmeye başlanacak.(AA)


Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Banka, Belediye, Emine Erdem, Fatma Şahin, Garanti BBVA, KAGİDER, Sibel Kaya, Türkiye, Türkiye Belediyeler Birliği ve Türkiye'nin dört bir yanından Güncel haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir