Sitede 5482 kişi varaz bulutluAğrıaz bulutlu7.4°C

Zeytin ve zeytinyağı lekesi nasıl çıkartılır?

Zeytin ve zeytinyağı lekesi nasıl çıkartılır?

Yağ lekeleri genelde en zor çıkan lekelerden biridir. Zeytinyağı normal bir halıya dökülmüşse yapmanız gereken şey bir miktar karbonatı su ile karıştırıp krem haline getirin. Nemli bir bezle karbonat sürdüğünüz halının lekeli kısmını ovun. Zeytinyağı lekesinden eser kalmayacaktır.

Eğer halınız yün bir halıysa yapmanız gereken işlem, benzin veya tinere batırdığınız bir bez parçası ile zeytinyağı dökülen kısmı güzelce silin. Bu işleme yağ lekesi çıkana kadar devam edin.

Zeytinyağı kıyafetinize dökülmüşse zeytin ve zeytinyağı lekesi nasıl çıkartılır, sorusuna şöyle cevap verebiliriz. Kıyafetinizin kumaşı pamuklu ise lekeyi güzelce sabunla ovduktan sonra makineye atıp ön yıkama yapın. Lekeden eser kalmayacaktır.

Giydiğiniz kıyafet ipeksi veya yünlü bir kumaşsa, lekenin üzerine tuz serpin. Biraz tuz ile ovduktan sonra bir bezi tiner veya benzine batırıp lekeyi güzelce silin. Makinenizin programını ön yıkamaya ayarlayıp çalıştırın.

Zeytin lekesi için ise yine karbonatı su ile karıştırıp krem haline getirin. Lekenin üzerine sürüp bir iki saat beklettikten sonra makineye atıp ön yıkama yapın.

Yorum Ekle