Ekonomi

İş Bankası ile OSBÜK, OSB'leri destekleyen protokol imzaladı

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Yılmaz:
- "Protokol ile OSB'lerde faaliyet gösteren işletmelerin yeşil ve dijital dönüşüm projelerine destek sağlamayı amaçlıyoruz" - OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü:
- "OSB sanayicilerimiz bu protokolle birlikte ayrıca, ihracatın finansmanı için de uygun koşullarda krediye ulaşabilecekler"

İSTANBUL - Türkiye İş Bankası, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) ile OSB'lerin dönüşümüne katkı sağlayacak bir protokol imzaladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2024 yılı başında, dijital ve yeşil dönüşümü simgeleyen "100 KOBİ'nin İkiz Dönüşüm Yolculuğu" projesini başlatan İş Bankası, OSBÜK ile imzaladığı protokolle organize sanayi bölgelerinde yer alan firmalara uygun faiz oranı ve vade koşulları ile destek oluyor.

Protokol, organize sanayi bölgeleri için ikiz dönüşüm yatırımlarının yanı sıra ihracat kredilerinden vergi ödemelerine, ticari kredi kartından teminat mektubuna kadar İş Bankası'nın birçok ürün ve hizmetini içeriyor.

KOBİ'lerin ikiz dönüşüm süreçlerinde yanlarında olmayı sürdüreceğiz

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Yılmaz, organize sanayi bölgelerinin üretim, yatırım ve istihdamı artırmasının yanı sıra bölgesel kalkınmaya da yardımcı olduğunu belirterek, OSB'lerin Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması ve sanayileşmesindeki önemli itici güçlerinden biri olduğunu vurguladı.

Yılmaz, OSB'lerde faaliyet gösteren işletmelerin üretim yaparak ihracat ile dünyaya açılırken karbon ayak izini azaltmaya, teknoloji destekli yüksek katma değerli işleri hayata geçirip üretkenlik ve rekabet gücü kapasitelerini artırmaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak OSBÜK ile OSB'lerde yer alan KOBİ'lerin ikiz dönüşüm süreçlerine hız katmak için ticari faaliyetlerine de destek olacak bir protokol imzaladıklarını aktaran Yılmaz, "Protokol ile OSB'lerde faaliyet gösteren işletmelerin yeşil ve dijital dönüşüm projelerine destek sağlamayı, OSB'lere ihracat kredileri, teminat mektubu, ticari kredi kartı gibi finansman ihtiyaçlarının yanı sıra sigorta ve vergi ödemeleri alanlarındaki ürün ve hizmetlerimizle de katkı sunmayı amaçlıyoruz. KOBİ'lerin ikiz dönüşüm süreçlerinde yanlarında olmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

OSB'lerimize verilen her destek, aslında Türkiye'nin geleceğine hizmet etmektir

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ise organize sanayi bölgelerinin Türkiye'nin üreten gücü olduğunun altını çizerek, "OSB'lerimize verilen her destek, aslında Türkiye'nin geleceğine hizmet etmektir." açıklamasında bulundu.

Kütükcü, Türkiye'deki OSB sayısının 403'e ulaştığını, OSB'lerdeki 67 bin fabrikada 2 milyon 600 bin kişiye doğrudan istihdam sağlandığına dikkati çekerek, "İş Bankası ile imzaladığımız iş birliği protokolü ile OSB sanayicilerimiz verimlilik artırma, maliyet azaltma ve yeşil altyapı gibi farklı konulardaki yatırımlar için uygun maliyetlerle İkiz Dönüşüm Kredisi kullanabilecek. OSB sanayicilerimiz bu protokolle birlikte ayrıca, ihracatın finansmanı için de uygun koşullarda krediye ulaşabilecekler." yorumunu yaptı.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir