Hakkari Güncel

İkiyaka Dağları ve Sat Buzul Gölleri adrenalin tutkunlarını ağırladı

Yüksekova'daki İkiyaka Dağları ve Sat Buzul Gölleri, huzur ve güven ortamıyla dağcılık, tırmanış, kayak tutkunlarını ağırlıyor - Dağ kayakçısı Ömer Faruk Aşkan:
- "Buranın hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin dağ kayağı alanında uğrak noktası olacağını düşünüyorum. Bu bölgede ilk defa dağ kayağı yaptık"

Hakkâri - ÖZKAN BİLGİN - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dağcı ve kayakçılardan oluşan adrenalin tutkunları, haziranda da metrelerce karın bulunduğu İkiyaka Dağları ve Sat Buzul Gölleri'nin bulunduğu 3 bin 500 rakımlı bölgede karda tırmanış, kayak yaptı.

Kışın kayak merkezi, yazın da doğal güzellikleriyle öne çıkan Hakkari, huzur ve güven ortamı sayesinde yılın her döneminde yaşanan turizm çeşitliliğiyle öne çıkıyor.

Kışın binlerce kayaksevere ev sahipliği yapan kent, ilkbahar ve yazın da yüksek rakımlı dağları, şelaleleriyle ve doğal parkurlarıyla dağcılık, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü yapmak isteyen yerli ve yabancılara ev sahipliği yapıyor.

Aralarında dağcı ve kayakçıların da bulunduğu 8 kişilik grup da bölgenin tanıtımına katkı sunmak amacıyla İkiyaka Dağları ve Sat Buzul Gölleri'nin bulunduğu alanda kar tırmanışı ve kayak yaptı.

Aldıkları izinle Sat Buzul Göllerinin bulunduğu alana ulaşabilmek için halen metrelerce karın bulunduğu ve adeta kar tünellerinin oluştuğu yollardan geçen adrenalin tutkunları, daha sonra da tırmanışa geçti.

Yaklaşık 3 saatlik zorlu yolculuğun ardından zirveye ulaşan gruptakiler, burada karda tırmanış, yürüyüş ve kayak yaparak keyifli zaman geçirdi.

Gruptakilere eşlik eden İl Kültür ve Turizm İl Müdürü İdris Ağacanoğlu, AA muhabirine, İkiyaka Dağları, Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri'nin turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Göller bölgesinin kar örtüsünün yerde en uzun kaldığı bölgelerden biri olduğunu belirten Ağacanoğlu, şunları kaydetti:

"Hakkari hem kış hem doğa turizminin önemli destinasyonlarından biri. Bu anlamda coğrafyamız çok zengin. Göller, Türkiye'nin en yüksek ikinci dağı ve diğer rakımı yüksek dağların bölgemizde olması özellikle profesyonel dağcıların dikkatini çekiyor. Biz de bugün Sat Gölleri'ni tanıtmak amacıyla burada bulunuyoruz. Ekimizde hem hem kayak yapan hem de dağcı arkadaşlarımız var. Şu an bir çok yerde insanlar denize girerken Hakkari'de halen metrelerce kar var. Uzun süre bakir kalan bir coğrafya ve henüz yeni yeni keşfediliyor. İnsanların çok merak ettiği bir yer. Son yıllarda Hakkari'de huzurun hakim olmasıyla turizm hareketliliği yaşıyoruz. Bu hareketliliğin devamı için de elimizden geleni yapacağız."

Bölgede ilk defa dağ kayağı yaptık

Dağ Kayakçısı Ömer Faruk Aşkan ise haziranın ortasında herkes yaz aktivitelerine odaklanırken Hakkari'de kayak yapmanın keyfini yaşadıklarını dile getirdi.

İkiyaka Dağlarının eteklerinde, Sat Gölleri'nde çok güzel zaman geçirdiklerini anlatan Aşkan, "Bölgeye ulaşmak çok zordu ancak buna değdi. Çok keyif aldık. Kış turizmi açısından vazgeçilmez bir bölge. Buranın hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin dağ kayağının uğrak noktası olacağını düşünüyorum. Bu bölgede ilk defa dağ kayağı yaptık ve buna da vesile olan yetkililere teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Kayakçılardan Mücahit Gezen de Hakkari Valiliği ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün desteği ile 3 bin 500 rakımda snowboard yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Gezen, "Bence bütün profesyonel kayakçı ve snowboardcular buraya gelip bu heyecanı yaşamalı. İmkan olursa herkesin gelip burayı görmesi gerekiyor. İsviçre Alpleri'ni andırıyor." dedi.

İz Doğa Sporları Kulübü Başkanı Kemal Özdemir "Düzenlediğimiz etkinliği 'Doğamızı tanıyalım' sloganı ile gerçekleştirdik. Tektonik hareketler sonucu oluşan göller bölgesini görmeye geldik. Bizi eşsiz bir manzara karşıladı. Burada halen karla kaplı buzul gölleri bulunuyor. Bugünü çok güzel değerlendirdik. Bol bol görsel çektik. Çok mutlu olduk." ifadelerini kullandı.

HAKKARİ - İkiyaka Dağları ve Sat Buzul Gölleri adrenalin tutkunlarını ağırladı1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Hakkari haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Hakkari Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Hakkari'nin dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Cilo Dağ, Hakkari, Hakkari Valiliği, İdris Ağacanoğlu, Kayak, Snowboard, Spor, Türkiye, Yüksekova gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir