Bilim-Teknoloji

Huawei, PaperMatte ekran teknolojisiyle göz sağlığını ön planda tutuyor

PaperMatte ekranlar, nano-seviye anti-parlama kazıma teknolojisi kullanarak çevresel ışık girişimini yüzde 97 azaltıyor

İSTANBUL - Huawei, inovatif ekran teknolojisi PaperMatte ile göz sağlığını ön planda tutarak, göz yorgunluğunu minimize ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, PaperMatte ekranlar, nano-seviye anti-parlama kazıma teknolojisi kullanarak çevresel ışık girişimini yüzde 97 azaltıyor. Bu özellik, ekran parlamasını en aza indirerek hem iç hem de dış mekanlarda net bir görüntü sağlıyor.

Kullanıcılar, ışığın yoğun olduğu ortamlarda bile ekranı rahatça görebiliyor.

Ekranın sahip olduğu TÜV Rheinland Düşük Mavi Işık ve Flicker-Free (Titreşimsizlik) sertifikaları, ekranın göz yorgunluğunu azaltan düşük mavi ışık yaydığını ve titreşimsiz bir görüntü sağladığını belgeliyor. Bu sayede kullanıcılar, uzun süre ekran başında kalsa bile göz sağlığını koruyabiliyor.

Ekranın, şirketin güvenilirlik, el yazısı ve çizim deneyimi, ekran, çözünürlük ve anti-glare performansı arasında bir denge kurma çabalarının sonucu olduğu belirtiliyor.

Çok katmanlı nano ölçekli bir işlemle şekillendirilmiş ve ekran optimizasyon teknolojilerini içeren ekran, parlaklığı azaltıyor ve uzun süreli ekran kullanımı sonrasında bile gözler için rahat bir deneyim sağlamak için yumuşak ışık yayıyor.

Ayrıca, ekran yansıtıcılığı yüzde 2'ye kadar düşürülmüş ve ışık girişiminin yüzde 99'u ortadan kaldırılmış olduğu için, tablet daha net görüntüler üretir ve ekran geçirgenliği yüzde 95'e çıkarak kullanıcıların yüksek çözünürlükte ve canlı renklerde ekran keyfi yaşamasını sağlıyor.

- Birçok görsel sağlık laboratuvarı kuruldu

Şirket, tabletlerle ilgili yaygın görsel yorgunluk sorunlarını ele alarak, ekran konforunu artırmak olan birçok görsel sağlık laboratuvarı kurdu. Laboratuvarlar, en son görsel sağlık haberlerine ve bilgilerine erişim sağlayan, ileri düzey ekipmanlarla donatıldı.

Şirket, birçok tıp fakültesiyle uzun vadeli ortaklıklar kurarak, araştırmacıların fotoropterler, kornea topografisi, fotorometreler, VR cihazları, titreşim frekansı test cihazları, lensometreler, göz takip cihazları ve elektroensefalograf makineleri gibi gelişmiş ekipmanlara erişimi sağladı.

Ayrıca, görsel yorgunluk testi spesifikasyonlarını oluşturmuş ve ikili rekabet, stereopsis, kontrast hassasiyeti ve gözyaşı filmi kırılma süresi gibi hem objektif hem de subjektif faktörleri dikkate alan görsel yorgunluk test modelleri geliştirdi.

Çin Ulusal Standardizasyon Enstitüsü İnsan Faktörleri ve Akıllı Etkileşim Araştırma Merkezi tarafından sağlanan görsel yorgunluk test verilerine göre, PaperMatte Ekranlı tabletler, beyin yorgunluğu endeksinde sıradan anti-parlama tabletlerden yüzde 14 ve göz yorgunluğu göstergeleri açısından yüzde 34 daha iyi puanlar aldı.

Ekran, çok katmanlı nano ölçekli işleme ve ekran optimizasyon teknolojileri ile üretildi. Nano-seviye kazıma teknolojisi, kağıt dokusunu simüle ediyor ve Huawei M-Pencil ile kağıt üzerinde yazma hissi veriyor. Bu teknoloji, geleneksel tabletlere kıyasla yazma deneyimini yüzde 47 iyileştiriyor. Ayrıca ekranın ultra-hidrofobik yağ direnci filmiyle pürüzsüz ve parmak izi lekelerine dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Ekran, eğitimden profesyonel kullanıma kadar geniş bir yelpazede kullanım olanağı sunuyor. Öğrenciler, uzun süreli okuma ve not alma işlemlerinde göz yorgunluğu yaşamadan çalışabiliyor. Profesyoneller ise toplantılarda veya sunumlarda bu teknolojiden faydalanarak daha verimli olabiliyor. Ayrıca, e-kitap moduyla okuma deneyimi gerçek bir kitap okuyormuş hissi veriyor.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir