Van Güncel

Geçen yıl kuruma noktasına gelen Meydan Boğazı Göleti, yağışlarla eski seviyesine ulaştı

VAN - Van'ın Erciş ilçesinde geçen yıl kuraklık nedeniyle kuruma noktasına gelen Meydan Boğazı Göleti, kentte etkili olan yağışlar sayesinde eski seviyesine ulaştı.

VAN - Van'ın Erciş ilçesinde geçen yıl kuraklık nedeniyle kuruma noktasına gelen Meydan Boğazı Göleti, kentte etkili olan yağışlar sayesinde eski seviyesine ulaştı.

İlçeye 36 kilometre uzaklıkta bulunan Meydan Boğazı Göleti, geçen yıl yağışların azalması ve sıcak hava nedeniyle önemli ölçüde alan kaybetti.

Son zamanlarda etkili olan yağışlarla yeniden su tutmaya başlayan gölette, seviyenin yükselmesiyle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanların yaz döneminde kullandığı bazı yapılar su altında kaldı.

Yağışlarla Van Gölü'ne ulaşan su miktarı artıyor

Bölgede inceleme yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, AA muhabirine, bu yıl yağışların mevsim normallerinin üstünde seyrettiğini söyledi.

Bölgenin bolca yağış aldığını anlatan Akkuş, "Bu yıl Van Gölü'nü besleyen birçok irili ufaklı göl ve gölet doldu. Meydan Boğazı Göleti de iki senedir adeta kurumuştu. Burada çorak bir araziyle karşılaşmıştık. Bu yıl yağışların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve havzanın yoğun kar almasıyla muhteşem bir manzarayla karşılaştık." dedi.

Yağışlar sayesinde havzanın biyoçeşitlilik konusunda zenginleştiğini belirten Akkuş, şunları kaydetti:

"Yağışlarla Van Gölü'ne ulaşan su miktarı artıyor. Su sayesinde gölete bir çok hayvanın akın ettiğini görüyorsunuz. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki yıllarda yine bu manzaraları görürüz. Su olmazsa burada yaşamdan bahsetmemiz söz konusu değil. Geçtiğimiz yıl buraya geldiğimizde suyun kenarındaki eski yerleşim yeri kalıntılarının suya uzakta olduğunu görmüştük. Kalıntılar bu yıl su içinde kaldı. Bu da bize uzun yıllarca göletin bu seviyeye ulaşmadığını gösteriyor. Ekosistemin temel direği su. Suyla burada doğanın canlandığını ve yaylacıların da yeniden buraya geldiğini görüyoruz."

VAN - Geçen yıl kuruma noktasına gelen Meydan Boğazı Göleti, yağışlarla eski seviyesine ulaştı1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Erciş, Göle, Kilometre, Van, Van Gölü, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir