Fuara gelemeyen çocuklara kitap götürüyorlar

ELAZIĞ - SUAT ÖZTÜRK - Elazığ'da düzenlenen 3. Kitap Fuarı'nda, katılım sağlayamayan çocuklar için hayata geçirilen proje ile vatandaşların bağışladığı kitaplar okullara ulaştırılıyor.

Fuara gelemeyen çocuklara kitap götürüyorlar

ELAZIĞ - SUAT ÖZTÜRK - 'da düzenlenen 3. Kitap Fuarı'nda, katılım sağlayamayan çocuklar için hayata geçirilen proje ile vatandaşların bağışladığı kitaplar okullara ulaştırılıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Goncalar Solmasın Derneği iş birliği ve Elazığ Belediyesinin katkılarıyla, 25 Ekim-3 Kasım tarihlerinde düzenlenen 3. Kitap Fuarı kapsamında, "Onlar da Okusun Projesi" hayata geçirildi.

Fuara gelemeyen kırsalda yaşayan öğrenciler için uygulanan proje ile oluşturulan kitap havuzunda, vatandaşların bağışıyla 5 bin kitap toplandı.

Projede yer alan gönüllü öğretmenler, kitapları köy köy gezerek okullara ulaştırıyor.

Öğrenciler, fuarda seçer gibi, okullarda oluşturulan stantlarda sergilenen kitaplardan beğendiğini alabiliyor.

Öğrenciler için ayrıca yarım saat kitap okuma etkinliği düzenleniyor.

Çocuklarımızın kitabı ne kadar sevdiğini görüyoruz

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köy köy gezerek her zaman kitaba ulaşamayan, kitap alma imkanı olmayan çocukları kitapla buluşturduklarını söyledi.

Proje sayesinde, kırsalda yaşayan çocuklara kitap ulaştırma fırsatı bulduklarını kaydeden Gürtürk, kendisinin de fırsat buldukça gönüllü öğretmenlerle köyleri gezdiğini belirtti.

"Kitaba ulaşamayan ve ihtiyacı olan köy okullarındaki çocuklarımıza kitapları ulaştırmaya başladık." diyen Gürtürk, okumanın önemini küçük yaşlardan itibaren kavratmak ve okuma alışkanlığını geliştirmek için çabaladıklarını bildirdi.

Gürtürk, "Köylerimizi gezerken çocuklarımızın kitabı ne kadar sevdiğini görüyoruz." dedi.

Okuyan toplum gelişir

Goncalar Solmasın Derneği Başkanı Hacı Ormanoğlu da dünyanın en güzel duygusunun çocukları sevindirmek olduğunu dile getirdi.

Çocuklara küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için çalışma yaptıklarını ifade eden Ormanoğlu, şöyle konuştu:

"En önemli konularımızdan biri okumak. Okuyan toplum gelişir. Bu nedenle okumayı çok önemsiyoruz. Bu kapsamda bu projeyi başlattık. Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Kitap Fuarı'nda kitap havuzu oluşturduk. Burayı gezen vatandaşlarımız hem kitap aldılar hem de fuara gelemeyen kırsaldaki çocuklarımıza birer kitap armağan ettiler. Oluşturduğumuz kitap havuzu doldu. İnsanlarımız çok duyarlı davrandı. Fuara gelemeyen çocukların ayaklarına gidip kitap vererek yüreklerine dokunuyoruz."

En güzel hediye kitaptır

Öğrencilerden Yağmur Akduman, okullarına kitap getirildiğini, buna çok sevindiklerini söyledi.

Akduman, "Herkese kitap verdiler. Benim için en güzel hediye kitaptır." diye konuştu.

Fatih Dündar ise kitapları çok sevdiğini, hediye edilen kitapları okuyacağını dile getirdi.(AA)

Editörün Seçtikleri

Ağrı'da sağanak nedeniyle bazı evleri ve tarım arazilerini su bastı

Ağrı'da hasara neden olan selin izleri siliniyor

Cezayir'de inşattan düşüp ölen dayı ile yeğeninin cenazesi Ağrı'da defnedildi

Ağrı'da sel felaketinde işçiler ölümle burun buruna geldi

Ağrı'da köylerin zarar gördüğü selde 100'e yakın koyun telef oldu

Yorum Ekle