Erzurumlular 'ecdada saygı' için yürüyecek

ERZURUM - Erzurum'da, 142 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyaları'nı anmak amacıyla 9 Kasım'da, vatandaşların katılımıyla saygı yürüyüşü organize edilecek.

Erzurumlular 'ecdada saygı' için yürüyecek

- Erzurum'da, 142 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyaları'nı anmak amacıyla 9 Kasım'da, vatandaşların katılımıyla saygı yürüyüşü organize edilecek.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, tarihte "93 Harbi" olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın en çetin muharebelerinin yaşandığı, düşmanın, ellerinde balta ve nacaklarla savaş meydanına koşan halkın desteğiyle yenildiği Topdağı'ndaki Aziziye Tabyaları'na, Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince saygı yürüyüşü düzenlenecek.

Bu yıl 7'ncisi gerçekleştirilecek ve kent merkezinden 4 kilometre uzaklıktaki Top Dağı'nda yer alan Aziziye Tabyaları'na yapılacak yürüyüş öncesinde, tarihte olduğu gibi sabah ezanının ardından camilerden, "Ey Erzurumlular, ey ahali, düşman Aziziye Tabyalarını bastı. Allah'ını seven, eli silah tutan herkes, askerlerimizin yardımına koşsun. Vatanını ve milletini seven yetişsin." çağrıları yapılacak.

Ardından kentteki camilerin önünde toplanacak vatandaşlar, burada hazır bekletilen otobüslerle saat 06.30'da, kapı Şehitliği önüne taşınacak.

Vatandaşlar daha sonra ellerindeki Türk bayraklarıyla tabyalara yürüyüş gerçekleştirecek.(AA)

Editörün Seçtikleri

Ağrı'da Ramazan Bayramı'nın son günü de sokaklar boş kaldı

Ağrı'da şiddetli rüzgar hasara yol açtı

Ağrı Valisi Süleyman Elban Mehmetçik ve polisin bayramını kutladı

İshak Paşa Sarayı'nın üzerinde oluşan gökkuşağı büyüledi

Ağrı'da Ramazan Bayramı'nın ilk günü sokaklar boş kaldı

Yorum Ekle