Erzincan Çevre

Erzincan'da bahçelere mavi bayrak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulanan Entegre ve Kontrollü Üretim kapsamında tarladan sofraya gıda güvenliğini amaçlayan, güvenilir gıda misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kontrolü ile kalıntısız yaş sebze ve meyve üretimi hedefleyen bahçelere mavi bayrak asılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulanan Entegre ve Kontrollü Üretim kapsamında tarladan sofraya gıda güvenliğini amaçlayan, güvenilir gıda misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kontrolü ile kalıntısız yaş sebze ve meyve üretimi hedefleyen bahçelere mavi bayrak asılıyor.

Erzincan - Erzincan'da sürekli kontrol edilen bahçeler arasında Bakanlığın entegre ve kontrollü ürün hedefine uygun olarak üretim yapan bahçelere Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından mavi bayrak asılıyor.

Erzincan'da 125 dekar alanda ağırlıklı olarak bodur ve yarı bodur fidanlarla elma üretimi yapan Erzincan Bir-Tek Elektrik İnşaat Tarım Hayvancılık Plastik İthalat İhracat Sanayi ve Ticari Limited Şirketi'ne ait toplam 22 bin adet ağacın bulunduğu bahçeye Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Mavi Bayrak asıldı.

Şirkete ait bahçede incelemelerde bulunan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Şirket Müdürü Erdal Akartepe ile görüşerek bahçede yapılan üretim hakkında bilgi aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıda güvenliğini sağlamaya yönelik entegre ve kontrollü üretim uygulamasına uygun üretim yaptıkları için şirket müdürü Erdal Akartepe'ye teşekkür eden İl Müdürü Murat Şahin, "Entegre ve Kontrollü Üretim, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tarladan sofraya güvenilir gıda misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kontrolü ile kalıntısız yaş sebze ve meyve üretimini hedefleyen mücadele yöntemidir. Entegre mücadele prensipleri doğrultusunda üretim yapılması ve pestisit kullanımının kontrolü ile üreticilerimizin kendi tarla, bağ, bahçe ve serasında mücadele faaliyetlerini yönetecek hale getirmektir. Ayrıca doğal dengenin korunması ve pestisit kalıntısı bulunmayan temiz ve kaliteli ürün elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla ilimizde elma bahçelerinde 40 çiftçiye ait 400 dekar alanda entegre ve kontrollü ürün yönetimi kapsamında sürvey çalışmaları devam etmekte olup, bu çiftçilerimize ait bahçelere Bakanlığımızın gönderdiği mavi bayraklar asılmaktadır. Entegre ve Kontrollü Üretim çalışmaları devam etmektedir. Bugün Erzincan'da örnek bahçelerimizden birindeyiz. Tarımsal üretime sundukları katkı için kendilerine teşekkür ediyoruz" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzincan haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzincan Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzincan'ın dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Erzincan, İhracat, Murat Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir