Ekonomi

ENYAKIT, elektrikli araç piyasasında büyüme ivmesi bekliyor

ANKARA - Türkiye'de ilk şarj istasyonu lisansı alan Akcan Holding bünyesindeki ENYAKIT Genel Müdürü Tayfun Şenses, otomotiv piyasasını dönüştüren elektrikli araçların yeni bir ekonomi yarattığını ve Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ile bu ekonominin daha da büyüyeceğini beklendiklerini kaydetti.

ANKARA - Türkiye'de ilk şarj istasyonu lisansı alan Akcan Holding bünyesindeki ENYAKIT Genel Müdürü Tayfun Şenses, otomotiv piyasasını dönüştüren elektrikli araçların yeni bir ekonomi yarattığını ve Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi ile bu ekonominin daha da büyüyeceğini beklendiklerini kaydetti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, çevresel endişeler ve yakıt maliyeti elektrikli araçlara olan talebi her geçen gün artırırken, artık elektrikli şarj istasyonları da yeni bir yatırım alanı oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ENYAKIT Genel Müdürü Şenses, açıklanan tasarruf paketi kapsamında kamu alımlarında elektrikli araç şartının bulunmasının piyasada belirli aralıklarla elektrikli araca dönüşü beraberinde getireceğini belirterek, "Bu durum elektrikli araç almak isteyen potansiyel kişileri pozitif yönde etkileyecek. Ayrıca şarj işletmeleri açısından da hizmet edebilecekleri büyük bir araç filoları ortaya çıkacak. Şarj altyapısı daha da yaygınlaşacak." değerlendirmesinde bulundu.

Şenses, ülkede araç sayısı ile birlikte istasyon sayısının da arttığına işaret ederek, "Şu anda milyonlarca araca benzin ve dizel ikmali kesintisiz bir şekilde yapılıyor. Bu kapasite zamanla oluştu. Elektrikli araçlar arttıkça ona paralel altyapılar zamanla hızlanacak ve kapasite aynı oranda artacak." ifadelerini kullandı.

Rekabetle ve yeni araç modellerinin piyasaya girmesiyle tüketicinin talebine göre araç fiyatlarının değişkenlik göstereceğini aktaran Şenses, şunları kaydetti:

"Süreç içinde şu anda ortalamanın üzerinde olan araç fiyatlarının makul bir seviyeye geleceğini öngörüyoruz. Bakım maliyetlerine gelirsek bir benzinli veya dizel aracın bakım maliyetlerine göre elektrikli aracın bakım maliyeti oldukça aşağıda. Özellikle ticari filolar maliyetlerini daha da aşağıya çekmek için elektrik araç filolara geçmesi fiyatları daha ulaşılabilir hale getirecek."

Şenses, elektrikli araçlarla birlikte 100 kilometreyi 38 liraya gitmenin mümkün hale geldiğine değinerek, "Bir elektrikli araç 100 kilometrede aldığı mesafeyi ortalama 15 kilovatsaat tüketim olduğunu varsayarsak, hızlı şarj (DC) cihazlarda elektrik fiyatı ortalama 8 liradan hesaplarsak 120 lira, yavaş şarj (AC) cihazlarda elektrik fiyatı ortalama 6 liradan hesaplarsak 90 lira ve evdeki şarjda elektrik fiyatı ortalama 2,5 liradan hesaplarsak 37,5 lira maliyeti olur. Buna karşılık benzinli bir araçta 100 kilometrede 7 litre tüketim olduğunda 44 lira birim fiyatta 308 lira. Dizel bir araçta 100 kilometrede ortalama 5 litre tüketim olduğunda 41 lira birim fiyatta 205 lira, LPG'li bir araçta 100 kilometrede 6 metreküp tüketim olduğunda 21 lira birim fiyatta 126 lira maliyeti olur." bilgisini paylaştı.​​​​​​​

Şenses, elektrikli şarj istasyonlarının büyük şirketler ve girişimciler için yeni bir yatırım alanı olduğuna değinerek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun bugüne kadar 180 firmaya elektrikli şarj ağı işletmeci lisansını verdiğini belirtti.

Şarj kurulum maliyetinin DC ve AC istasyonlarda farklılık gösterdiğini ve DC istasyonların cihaz, altyapı, kurulum bedeli de dahil 2 milyon lira maliyeti olduğunu ifade eden Şenses, "Ayrıca bu cihazı çalıştırabilmek için gerekli ise trafo maliyetlerini de eklersek 2,5 milyon lira civarında bir yatırım gerektiriyor. Cihazlardan yapılan ikmalin araç sayısı ile doğru orantılı olduğunu düşünerek birde müşteri tercihi ile yatırım 4-5 yılda geri dönüşün olacağını öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir