Ekonomi

ENYAKIT, altyapı ve randevulu sistemle elektrikli araçların bayramda yolda kalmadığını belirtti

İSTANBUL - ENYAKIT Genel Müdürü Tayfun Şenses, Kurban Bayram tatili süresince şarj hizmetine bağlı elektrik tüketimindeki artışa rağmen şarj altyapısındaki artış ve tüketicilerin randevu sistemine uyum göstermesiyle araç sahiplerinin yolda kalmadığını belirtti.

İSTANBUL - ENYAKIT Genel Müdürü Tayfun Şenses, Kurban Bayram tatili süresince şarj hizmetine bağlı elektrik tüketimindeki artışa rağmen şarj altyapısındaki artış ve tüketicilerin randevu sistemine uyum göstermesiyle araç sahiplerinin yolda kalmadığını belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, geçen yıl ocak ayında 3 bin 81 olan şarj noktası sayısının yeni yatırımlarla haziran itibarıyla 19 bin 761'e yükseldiği kaydedildi.

Türkiye genelindeki şarj noktalarının 7 bin 122 tanesi hızlı (DC), 12 bin 639 tanesinin yavaş (AC) nitelikte bulunduğu ifade edilen açıklamada, elektriğin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini gösteren YEK-G belgeli yeşil şarj noktası sayısının ise 7 bin 175'e ulaştığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre 9 günlük Kurban Bayram tatili süresince şarj hizmetine bağlı elektrik tüketiminin yüzde 21 artarak rekor kırdığı anımsatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ENYAKIT Genel Müdürü Tayfun Şenses, söz konusu artışa rağmen araç sahiplerinin yolda kalmadığına dikkati çekti.

Şenses, bu durumu iki bayram arasında şarj altyapısındaki artışa ve tüketicilerin randevu sistemine uyum göstermesine bağladı.

Önceki bayramda "sorun yaşadım, yolda kaldım" gibi şikayetler duyduklarını belirten Şenses, şu ifadeleri kullandı:

"Bu bayram öyle olmadı. Elektrikli araç sahipleri mutluydu. Bayramda elektrikli araç sahipleri gönül rahatlığıyla seyahat etti. Bir anlamda 'elektrikli araçların bayramı' oldu."

Şenses, Kurban Bayramı öncesi sürücülere özellikle tatil yörelerine yapılacak seyahatlerde rota üzerindeki şarj rezervasyonlarını iyi planlanması yönünde uyarılar yaptıklarını da hatırlattı.

Bayram döneminde ENYAKIT olarak tüketim ve müşteri sayısında artış yaşadıklarını anlatan Şenses, "Müşteri sayısında yüzde 10 artış yakaladık. Şu an trafikte 105 bin elektrikli araç var. Bizde de 20 bine yakın araç var. Yüzde 19-20 araç payına ulaştık." bilgisini paylaştı.

Şenses, yoğun bayram döneminde şirket olarak kendilerini test etme imkanı bulduklarını vurgulayarak, "En çok nerelerde talep olduğunu gördük. Şimdi yatırım anlamında yoğunluk olan yerlere yöneleceğiz. O bölgelere yeni yatırım imkanına bakacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Müşteri hizmetleri alanında da kendilerini test etme imkanı bulduklarını kaydeden Şenses, "Bu bayram bizim geleceğe bakışımız için önemli bir veri imkanı doğurdu." ifadesini kullandı.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir