Ağrı Güncel

Destekle kurduğu bahçedeki kiraz ağaçları "üzüm salkımı gibi" meyve verdi

Ağrı'da çiftçi Alpaslan Sarıboğa, Tutak Kaymakamlığının "Meyve Yetiştiriciliği ve Geliştirilmesi Projesi" desteğiyle 3 dekarlık alana kurduğu 200 ağaçlık meyve bahçesinde elma, şeftali, ceviz, kiraz, erik, üzüm ve ayva gibi birçok ürün yetiştiriyor - Çiftçi Alpaslan Sarıboğa:
- "Kiraz hasadımız başladı. Bu sene verim çok güzel. Kirazlarımız üzüm salkımları gibi"

Ağrı - Ağrı'nın Tutak ilçesinde devlet desteğiyle meyve bahçesi kuran çiftçi Alpaslan Sarıboğa'nın diktiği kiraz ağaçları, "üzüm salkımı gibi" meyve verdi.

Palandöken köyünde yaşayan çiftçi Alpaslan Sarıboğa, 2012 yılında Tutak Kaymakamlığının "Meyve Yetiştiriciliği ve Geliştirilmesi Projesi" desteğiyle 3 dekarlık alana kurduğu meyve bahçesinde elma, şeftali, ceviz, kiraz, erik, üzüm ve ayva gibi birçok ürün yetiştiriyor.

Sarıboğa, sezonda toplamda elde ettiği yaklaşık 5 ton ürünü kentteki manav, market ve müşterilerine satarak kazanç sağlıyor.

İlkbahar aylarının yağışlı geçmesinin ardından önceki yıllara göre verimin fazla olduğu ve 200 ağacın bulunduğu meyve bahçesindeki kirazlar olgunlaşmaya başladı.

Fidelerime baktım, büyüttüm ve bu duruma getirdim

"Üzüm salkımı gibi" meyve veren kiraz ağaçlarındaki ürünleri köylülerin yardımıyla toplayan çiftçi Alpaslan Sarıboğa, AA muhabirine, yaklaşık 12 yıldır köyde meyve ürettiğini söyledi.

Devlet tarafından verilen fidelerle meyve bahçesini kurduğunu ve üretime devam ettiğini belirten Sarıboğa, "Fidelerime baktım, büyüttüm ve bu duruma getirdim. Şu anda meyvelerini alıyorum. Meyve bahçesi yaklaşık 3 dekar arazi üzerine kurulu. 15 kiraz ağacı, 5 çeşit elma ağacı, 4 çeşit armut ağacı, 4 çeşit erik ağacı, üzüm, şeftali ve kayısı ağaçlarım var. Buranın ikliminde yetişen hemen hemen büyün meyve ağaçları var. Hepsinden de verim alıyorum." diye konuştu.

Sarıboğa, kentte kışların uzun sürdüğünü ancak meyve üretmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek, bu girişiminde başarılı olduklarını dile getirdi.

Emek verirsen karşılığını alırsın

Bu sene meyvelerde iyi bir verim beklediklerini anlatan Sarıboğa, şunları kaydetti:

"Kiraz hasadımız başladı. Bu sene verim çok güzel. Kirazlarımız üzüm salkımları gibi. İklim şartları ne kadar zor olsa da biz bu ürünleri yetiştiriyoruz. Herkesin de bu işi yapmasını istiyoruz. Yapılmayacak bir şey değil. Emek verirsen karşılığını alırsın. Bugün 6-7 kişi kirazları topluyoruz ama yarın daha kalabalık olabiliriz. Kendi ihtiyaçlarımızı aldıktan sonra fazla kalan meyveleri satıyoruz. Göz hakkı olduğu için köylülere de veriyoruz. Bu sene 1,5 tona yakın kiraz bekliyoruz."

Yaz boyunca armut, elma, erik, şeftali ve cevizlerin de hasadını yapacaklarını ifade eden Sarıboğa, "Meyvelerimiz organiktir ve siparişleri fazla olduğu için ürünler elimizde kalmıyor. 200'e yakın meyve ağacımız var. İnşallah bu işi daha da büyüteceğiz. Bu meyve bahçesinden hariç babamdan kalma 2 dekarlık başka bir meyve bahçem daha var. O bahçe de 50 yıllık ve oradan da aynı verimi alıyoruz." dedi.

kiraz kurduğu verdi Destekle gibi - meyve salkımı üzüm ağaçları AĞRI bahçedeki 1
kurduğu üzüm AĞRI - salkımı ağaçları bahçedeki meyve kiraz Destekle gibi verdi 2
ağaçları verdi AĞRI salkımı üzüm - Destekle gibi bahçedeki meyve kurduğu kiraz 3
gibi - salkımı ağaçları kiraz bahçedeki AĞRI Destekle meyve verdi üzüm kurduğu 4
üzüm salkımı AĞRI kiraz verdi Destekle kurduğu meyve ağaçları bahçedeki - gibi 5
- üzüm kurduğu Destekle verdi ağaçları meyve salkımı kiraz gibi bahçedeki AĞRI 6
bahçedeki meyve gibi salkımı ağaçları verdi Destekle - kiraz AĞRI kurduğu üzüm 7
Destekle kiraz verdi gibi kurduğu üzüm bahçedeki ağaçları AĞRI meyve - salkımı 8
kiraz AĞRI Destekle kurduğu bahçedeki ağaçları meyve üzüm - verdi gibi salkımı 9
bahçedeki salkımı üzüm kiraz ağaçları AĞRI meyve kurduğu gibi - verdi Destekle 10
kurduğu gibi meyve verdi AĞRI ağaçları kiraz - Destekle üzüm salkımı bahçedeki 11
ağaçları AĞRI kiraz verdi salkımı meyve bahçedeki - kurduğu gibi üzüm Destekle 12
Destekle AĞRI ağaçları gibi kurduğu verdi bahçedeki üzüm kiraz - salkımı meyve 13
gibi meyve verdi ağaçları bahçedeki kurduğu kiraz üzüm AĞRI Destekle - salkımı 14
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Ağrı haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Ağrı Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Ağrı'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Abdullah Söylemez, Ağrı, Palandöken, Tutak, Tutak Kaymakamlığı gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir