Çevreci minik öğrenciler atık yağları geri dönüşüme kazandırıyor

İLHAMİ ERKILIÇ - Erzurum'da yaklaşık 10 bin öğrenci ile velileri, atık yağları toplayıp hem doğanın kirlenmesini engelliyor hem de bunları geri dönüşüme kazandırarak ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Çevreci minik öğrenciler atık yağları geri dönüşüme kazandırıyor

İLHAMİ ERKILIÇ - 'da yaklaşık 10 bin öğrenci ile velileri, atık yağları toplayıp hem doğanın kirlenmesini engelliyor hem de bunları geri dönüşüme kazandırarak ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı "Sıfır Atık" projesi kapsamında, 1 ay önce Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde "Atık Yağları Kumbaraya At, Ülkene Değer Kat" çalışması hayata geçirildi.

Proje kapsamında ilçede bulunan 28 ilkokuldaki öğretmen, veli ve öğrencilerle görüşülüp, atık yağların çöpe, doğaya ve suya atılmamasına yönelik bilgiler paylaşıldı.

İlçedeki toplam 40 bin 200 öğrenciden yaklaşık 10 bini ve velileri, projeye aktif katılım sağladı.

Öğrenci ve velilerin bir ayda topladığı 1,5 ton atık yağ, okullardaki atık yağ deposuna bırakıldı. Projeyle 10 ton atık yağ toplanması hedefleniyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Cihan Kıvanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin eğitiminin yanında sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını önemseyip desteklerini söyledi.

İlçede 10 bin ilkokul öğrencisi ve velisine direkt ulaşıp atık yağ toplama projesine imza attıklarını anlatan Kıvanç, "Çocuklarımızın çevrelerine ve çevrelerindeki sorunlara duyarlı bireyler olarak yetişmesini en az akademik başarı kadar önemseyen ve destekleyen bir eğitim öğretim süreci izlemeyi önemsiyoruz." dedi.

Kıvanç, projenin yaygınlaşması için çalıştıklarını dile getirdi.

Sosyal sorumluk projelerinin çocukların gelişimine olumlu katkı sağladığına işaret eden Kıvanç, şunları kaydetti:

"Çocuklarımız, atık yağların lavaboya ya da çöpe değil toplama merkezine gitmesi ve dönüşümle ülke ekonomisine katkı sağlaması amacıyla çekirdekten yetişiyor. Projemizde aynı şekilde ler de bu farkındalıktan yararlanıyor. Gelecek yıl il ve ilçede daha geniş kitleye bu ve benzer projeyi yaymayı planlıyoruz."

Edip Somunoğlu İlkokulu öğretmeni ve proje koordinatörü Tamer Pehlivan da "Atık yağları lavaboya, suya ya da toprağa dökmüyoruz, döktürmüyoruz. Binlerce çocuk bu farkındalığı öğrendi. Toplanan yağları, yağ şirketlerine göndererek geri dönüşüme kazandırıyoruz." diye konuştu.

Pehlivan, projenin, okulların tatil edileceği haziranda son bulacağını bildirdi.

Atık yağları lavaboya ya da doğaya dökmeyin

Öğrencilerden Efe Ertek, atık yağların çevreye zarar verdiğini ve lavaboya döküldüğünde suyu kirlettiğini belirterek, "Öğretmenlerimiz bize atık yağlarla ilgili bilgiler verdi. Biz de evde kullanılmayan yağları çöpe atmayıp okula getiriyoruz." dedi.

Öğrencilerden Beyzanur Çiçek de atık yağların lavaboya ya da doğaya dökülmemesini isteyerek, "Evde ya da tanıdıklarımızdan birikmiş, kullanılmayan yağları toplayıp okula getiriyoruz. Yağlar lavaboya dökülünce doğamız kirleniyor." ifadelerini kullandı.

Emine Dizlek ise veliler olarak projeyi desteklediklerini ve atık yağları okula getirdiklerini kaydetti.Kaynak:AA


Editörün Seçtikleri

Görevden alınan Diyadin Belediye Başkanı Betül Yaşar tutuklandı

Ağrı'da partilerinden istifa eden 3 belediye başkanı AK Parti'ye geçti

Vali Varol, Müftülüğün Aylık Personel Toplantısına katıldı

ASTOP: TOKİ’nin Ağrı’da daha fazla konut yapması gerekiyor

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de

Yorum Ekle