Cevizin Faydaları Nelerdir? Maddelerle Ceviz Faydası

Cevizin Faydaları Nelerdir? Maddelerle Ceviz Faydası

2 loplu, yağlı ve lezzetli bir gıda olan cevizin faydaları çok fazladır. Hemen hemen herkesin tükettiği ceviz insan sağlığına faydaları çoktur.

Cevizin önemli özelliği: Bir cevizi elinize alınca, en dışında bir yeşil kabuk, sonra tahta bir yapı, daha sonra ince bir zar ve en içte de tartışmasız şekilde insan beynini hatırlatan beyaz bir yapıyla karşılaşırız.

Ceviz, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisine, sert kabuğu ile kafa tasına, içindeki zarif ile beyin zarına, asıl meyvesi ile de beyine benzeyen harika bir gıdadır.

Beynimizin küçültülmüş bir modeli olan cevizin meyveler arasında gümüş iyonu ihtiva eden tek meyve olması elbette harikadır.

Fakat bu gümüş iyonuna, icra ettiği elektronik vazife açısından ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu söylersek, sanırız bu muhteşem benzerlik ve mükemmel yaratılış karşısında tüylerimiz diken diken olmaktadır.

Cevizin insan beynine olan faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle ceviz günümüzde neredeyse bütün evlerde yer edinmiş bir meyvedir.

Cevizin tarihte de meyvesinden ve kerestesinden dolayı önem görmüştür. Cevizin türlerine göre anavatanı değişmekte olsa bile ülkemiz cevizin anavatanı listesinde yer almaktadır.

Ceviz Faydası

Ceviz dağılım açısından dünyanın en çok yetişen bitki türlerindendir. Birçok ülkede yabani ceviz türlerine rastlanmıştır. Bazı türlerin anavatanı Çin olarak kabul görülmüştür.

Cevizin sağlığa olan faydaları ve sevilerek tüketiminden dolayı ceviz yetiştiriciliği dünya üzerinde önemli bir konuma gelmiştir.

Ceviz meyvesinde ki en fazla vitamin A vitaminidir. Cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri kalp sağlığınızı korur ve dengeler. Yüksek kan basıncı ve buna bağlı hastalıklardan korunmak isterseniz ceviz tüketmenizde fayda vardır.

Cevizin Faydaları Nelerdir

Düzenli olarak tüketilen ceviz aynı zamanda kan sağlığını muhafaza eder. Damar sağlığınızı düzenleyerek özellikle damarlarınızda pıhtılaşma oluşmasının önüne geçer.

Kalınbağırsak kanseri gibi ciddi hastalıkları bertaraf etmekte cevizin üstlendiği rol önemlidir. Kolesterolün dengelenmesinde yardımcı bir meyvedir. Günde bir adet ceviz tüketmeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Cevizin İnsan Sağlığına Faydaları

Çocuklar için cevizin faydaları çok fazladır. Çocuklarınız için de gönül rahatlığı ile kullanacağınız ceviz içerdiği besin değerleri sayesinde çocuğunuzun sağlığını dengelemeye yardımcı oluyor.

İçerdiği omega-3 asitleri çocuklarda öğrenimi kolaylaştırıp, uyku bozukluklarını düzeltiyor. Cevizdeki kimyasalların bir kısmı safra taşı oluşumunu engelliyor.

Cevizin Sağlığa Faydaları

Geceleri çalışan insanlar için ceviz kullanımı uyku düzensizliklerini ve uyku sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Ceviz Kabuğunun Faydaları

Mide ve böbrekte çeşitli hastalıkların tedavisinde ceviz kabuğu çayı kullanılmaktadır. Bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçmek için de kabuğun çayını denemenizde fayda vardır.

Kırdığınız cevizlerin kabuklarını saklayarak daha sonraki rahatsızlık dönemlerinizde bunları haşlayarak ceviz kabuğu çayı elde edebilirsiniz. Haşlamadan önce kabukların arasına çok az miktarda ceviz eklemeniz daha etkili bir çay elde etmenizi sağlayacaktır. Daha sonra bu çayı mide, böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarınızda kullanabilirsiniz.

Ceviz Yaprağının Faydaları

Kanamalı durumlarda cevizin yaprağı kullandığınızda pıhtılaşmayı daha çabuk sağlayacaktır. Yapraklardan elde edeceğiniz çay biraz acı olsa bile özellikle kabızlıkta ve sindirim bozukluklarında size ihtiyacınız olan şifayı verecektir.

Cevizin yaprağını kaynatarak çok güzel bir banyo elde edebilirsiniz. Bunu yaraların iyileşmesinde ve özellikle iltihaplı yaralarda kullanabilirsiniz. Uyuz hastalığında taze ceviz yapraklarını kaynatarak kullanabilirsiniz.

Diş ve dişeti hastalıklarında kaynatmış olduğunuz yaprağın suyunu gargara yaparak hastalığın ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Cevizin faydaları arasında ceviz ağacı baştan sona sağlığa ve sıhhate bir armağandır.

Not: Yas ne olursa olsun günde 1-2 adet cevizden yemek beyin uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Özellikle gelişme cağındaki çocuklar için....

Maddeler Halinde Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz Neye Faydalı

 • Cevizi mide, bağırsak, böbrek ve deri rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi gelir.
 • Cevizin sadece meyvesi değil, kabukları ve yaprakları da birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır.
 • Cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önler, yüksek düşürür.
 • Damar tıkanıklığı ve seker hasta liginin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Mide gazını gidermesinden dolayı cevizin faydaları mide için de çok iyidir.
 • Grip ve nezleye iyi gelir.
 • Öksürüğü keser.
 • Sindirim sistemi bozukluğunu giderir.
 • Vücudu soğuktan korumak için de yenir. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir. Zehirlenmelere ve zehre karsı etkilidir. Zindeleşmeyi sağlar
 • Şeker hastaları ceviz yaprağını kaynatıp içmelidir.
 • Cevizin yaprağı ve kabukları kaynatılıp balla karıştırılarak içildiğinde kansızlığa iyi gelmekte, bu çay kanı temizlemekte, kalbi güçlendirmekte, ishali ve dizanteriyi kesmekte, sinir sistemini güçlendirmektedir.
 • Meyvesi çocukların gelişmesini hızlandırmaktadır.
 • Beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını ihtiva ettiğinden, bebekten yaşlıya kadar herkes için ideal bir meyvedir.

Uzmanlar tarafından günde 3-5 adet tüketilmesi önerilen cevizin faydaları saymakla bitmiyor. Verem ve diyabet hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu bilinen cevizin meyvesi, yaprakları ve kabuğu ilaç yapımında kullanılıyor.

Kandaki zararlı kolesterolün birikmemesini sağlayan cevizin meyvesi, yüksek kolesterolü düşürür; mide, bağırsak, böbrek ve deri rahatsızlıkları, damar tıkanıklığı gibi pek çok hastalığın tedavisini hızlandırır.

İçeriğindeki A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra gümüş iyonu bulunduran tek meyve olarak biliniyor. Cevizinin ayrıca beyin sağlığı ile zek üzerinde çok faydasının olduğu uzmanlarca dile getiriliyor.

Lütfen bu yazıya puan verin!
10 kişi puan verdi. Ortalama puan: 5