Ekonomi

Çelebi Havacılık, Endonezya'da 26 havalimanında faaliyet gösterecek

Çelebi Havacılık Grup CEO'su Dave Dorner:
- "Endonezya'nın havacılık sektöründe olumlu bir etki yaratmak için sabırsızlanıyoruz"

İSTANBUL - Yer hizmetleri, kargo, depolama ve genel havacılık hizmetleri şirketlerinden Çelebi Havacılık, Endonezya pazarına giriş yaptı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Çelebi Havacılık, Endonezya'da 26 havalimanında faaliyet gösterecek.

Şirketin, Endonezya pazarına girişi, Çelebi Hava Servisi Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu, Çelebi Havacılık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Canan Çelebioğlu, Çelebi Havacılık Grup CEO'su Dave Dorner, Çelebi Havacılık Hindistan&Güneydoğu Asya Başkanı Murali Ramachandran, Türkiye'nin Endonezya Büyükelçisi Talip Küçükcan ve Endonezya bakanlıklarından temsilcilerin katılımıyla düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Basın toplantısında, Çelebi Havacılık'ın hükümetler arası güçlü ilişkileri teşvik etme, ekonomik büyüme ve kalkınmaya yönelik ortak hedefleri destekleme ve Endonezya'nın havacılık sektörüne önemli katkılarda bulunma taahhüdü anlatıldı.

Yıllık yaklaşık 750 bin uçuşu ağırlayan Endonezya havacılık pazarının 5 yıl içinde yıllık ortalama yüzde 7 büyümesi bekleniyor.

Açıklamada basın toplantısındaki görüşlerine yer verilen Çelebi Havacılık Grup Üst Yöneticisi (CEO) Dave Dorner, gerçekleştirilen yatırımın, küresel genişleme stratejilerinde önemli bir kilometre taşı olduğuna işaret etti.

Endonezya'da havalimanlarında yer hizmeti veren Prathita Titiannusantara (PTN) şirketinin satın alındığını kaydeden Dorner, Çelebi Havacılık'ın müşterilerine ve iş ortaklarına en yüksek kalite ve verimlilik standartlarıyla hizmet vereceği bilgisini paylaştı.

Dorner, "Çelebi Havacılık, Asya'nın gelişimi açısından kilit pazarlarından biri olan Endonezya'daki 26 havalimanında yer hizmetleri, genel havacılık ve diğer özel hizmetlerde faaliyet gösterecek. 3 kıtada, 6 ülkede ve 60'tan fazla istasyonda faaliyet gösteren Çelebi Havacılık, Türkiye'deki ana merkezinin yanı sıra Hindistan, Macaristan, Almanya, Tanzanya ve Endonezya'da müşterilerine hizmet sunuyor." ifadelerini kullandı.

Şirketin, küresel genişlemesine ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığına vurgu yapan Dorner, Çelebi Havacılık'ın Türkiye'nin öncü özel yer hizmetleri sağlayıcısı olarak kurulduğu 1958'den bu yana uzun bir yol kat ettiğini aktardı.

Dorner, şu değerlendirmede bulundu: "Endonezya'daki yolculuğumuz hikayemizde heyecan verici başka bir bölümü işaret ediyor. Çelebi Havacılık'ın en yüksek seviyede emniyet ve mükemmel hizmet odaklı mirasını yanımızda taşıyoruz ve Endonezya'nın havacılık sektöründe olumlu bir etki yaratmak için sabırsızlanıyoruz. Teknoloji ve yeniliği benimsemek, gelişen ihtiyaçları karşılarken çevresel ayak izimizi azaltmamıza da olanak tanıyor."

Yatırımlarımızı uzun vadeli taahhütler olarak görüyoruz

Çelebi Havacılık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Canan Çelebioğlu da yeni yatırımdan duyduğu heyecanı dile getirerek, Endonezya'nın, stratejik konumu, hızla büyüyen ekonomisi ve zengin kültürel çeşitliliğiyle havacılık sektöründe önemli bir gelecek vadettiğini kaydetti.

Yapılan yatırımın önemine işaret eden Çelebioğlu, şunları kaydetti:

"Endonezya hükümetinin vizyonuyla uyumlu bir şekilde, ülkenin havacılık ortamını şekillendirmede, ekonomik ilerlemesini desteklemede ve bu yolculukta güvenilir bir ortak olarak kendimizi kanıtlamaya istekliyiz. Çelebi olarak yeni bir ülkeye yatırım yapmaya karar verdiğimizde, büyüme potansiyelini, yabancı yatırımcılara olan yaklaşımını ve kültürel uyumunu dikkatlice değerlendiririz. Yatırımlarımızı uzun vadeli taahhütler olarak görüyoruz, ev sahibi ülkenin kalkınmasına katkıda bulunma yollarını ararken, politikaları ve hedefleriyle de uyum sağlamayı amaçlıyoruz."

Çelebi Havacılık'ın deneyimi, Endonezya'ya önemli katkılarda bulunacak

Türkiye'nin Endonezya Büyükelçisi Talip Küçükcan, gelecek yıl, Türkiye ile Endonezya arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. yıl dönümünü kutlayacaklarını hatırlatarak, "Çelebi Havacılık, uzun yıllardır tanınan bir markadır. Türkiye'deki havalimanlarını kullanan herkes Çelebi Havacılık'ı görmüştür. Şimdi Çelebi Havacılık'ın diğer ülkelerde de faaliyet gösterdiğini görmekteyiz. Çelebi Havacılık'ın deneyimi, teknolojisi ve bilgi birikiminin Endonezya'ya önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum." açıklamasında bulundu.

Endonezya Cumhuriyeti Turizm ve Yaratıcı Ekonomi Bakanı Sandiaga Salahuddin Uno da, Çelebi Havacılık'ın Endonezya'daki stratejik yatırımının önemine video mesaj aracılığıyla dikkati çekerek, "Türkiye ve Endonezya, bugün karşı karşıya olduğumuz ve gelecek nesillerimize devredeceğimiz dünyada çok önemli bir role sahip. İki ülke de küresel ticaretin yüzde 50'sinden fazlasının gerçekleştiği Malakka Boğazı ile Asya, Afrika ve Orta Doğu'nun Batı'ya açılan tarihi köprüsü olan İstanbul Boğazı gibi önemli kavşakların üzerinde yer alıyor.

Ülkelerimizin birlikte yakın bir şekilde çalışması önemli. Çelebi Havacılık'ın bu yatırımı, Endonezya'nın turizm, ticaret ya da e-ticaret alanlarında bölgesinde küresel bir merkez haline gelme çabası açısından hayati önem taşıyan stratejik bir hamledir." görüşünü paylaştı.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir