Bingöl Güncel

"Bingöl Genç Sulaması Projesi" 9 bin 450 dekar araziye can suyu olacak

BİNGÖL - Bingöl'de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yürütülen "Bingöl Genç Sulaması Projesi, 9 bin 450 dekar arazinin basınçlı borulu sistemle sulanmasını sağlayacak.

BİNGÖL - Bingöl'de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yürütülen "Bingöl Genç Sulaması Projesi, 9 bin 450 dekar arazinin basınçlı borulu sistemle sulanmasını sağlayacak.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak amacıyla çalışmalar sürüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, bu kapsamda kentte 9 bin 450 dekarlık zirai arazinin basınçlı borulu sistemle sulanmasını sağlayacak "Bingöl Genç Sulaması Projesi" inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.

Projenin tamamlanmasıyla tarım arazilerinin modern borulu sistemle sulama yapılacağını aktaran Balta, şunları kaydetti:

"Su kaynağı Aşağıkaleköy Barajından sulama için bırakılan branşman ile cazibeli olarak 9.450 dekar tarım arazisine iletilmesi sağlanacaktır. İş kapsamında 47 bin 900 metre şebeke uzunluğuna sahip olup bugüne kadar 14 bin metre borunun döşeme çalışmaları tamamlanmıştır. Sulama inşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla bölgede ürün çeşitliliği artacak ve tarıma dayalı sanayi gelişerek bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine katkı sağlanacaktır."

Arazilere can suyu verecek "Bingöl Genç Sulaması Projesi'nin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını aktaran Balta, bu sayede 9 bin 450 dekar arazide sulama maliyetlerinin düşeceğini, verimin artacağını belirtti.

Balta, "Sulu tarıma geçilmesiyle çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek, kazançları artacak. Bingöllü üreticiler 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 47 milyon lira daha fazla kazanacak." ifadelerini kullandı.

Sulamadan Genç ilçe merkezinin yanı sıra Çaytepe, Meşedalı, Ardıçdibi, Sürekli ve Yoldaşan gibi yerleşim yerlerinin de yararlanacağı bildirildi.

Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Bingöl haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Bingöl Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Bingöl'ün dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Bingöl, Devlet Su İşleri, Genç gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir