Bingöl Güncel

Bingöl'e 21 yılda 26 milyar 259 milyon liralık yatırım

Son 21 yıl içerisinde Bingöl'e 158 adet tesis ile 26 milyar 259 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Bingöl'de son 21 yılda 6 baraj, 2 gölet inşa ettik ve böylece 543 milyon metre küp su depolama hacmine ulaştık" dedi.

Son 21 yıl içerisinde Bingöl'e 158 adet tesis ile 26 milyar 259 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Bingöl'de son 21 yılda 6 baraj, 2 gölet inşa ettik ve böylece 543 milyon metre küp su depolama hacmine ulaştık" dedi.

BİNGÖL - Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, ülke genelinde olduğu gibi Bingöl'de de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çerçevede DSİ Genel Müdürü Akif Balta, Bingöl'de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Özellikle modern sulama projelerinin ülke için son derece önemli olduğunu dile getiren Balta, "Son 21 yılda Bingöl'de inşa ettiğimiz 11 sulama tesisi ile 90 bin 660 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık. Doğu'nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Bingöl'de ziraatın daha da gelişmesi için son 21 yılda; 158 adet tesis ile 26 milyar 259 milyon TL yatırım yaptık. Bingöl'de son 21 yılda 6 baraj, 2 gölet inşa ettik ve böylece 543 milyon metre küp su depolama hacmine ulaştık" diye konuştu.

Bingöllü çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan Balta, "Bingöl'ün su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 1 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 9 bin 750 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca Bingöl'de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 132 adet taşkın koruma tesisi ile Bingöl şehir merkezi, 164 adet yerleşim yeri ve 118 bin 79 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Bingöl haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Bingöl Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Bingöl'ün dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Bingöl, Devlet Su İşleri, Göle, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir