Yoğurt Nasıl Yapılır - Yoğurdun Faydaları

Yoğurt Nasıl Yapılır - Yoğurdun Faydaları İle İlgili Yararlı Bilgiler

Yoğurdun bir çok faydası var. Ancak yoğurdun faydaları kadar nasıl yapıldığı da önemli. Dışardan alınan yoğurtların nasıl yapıldığı ve içine hangi kimyasal katkı maddelerinin konulduğunu maalesef bilemiyoruz. Her yoğurt, saf yoğurt değil.

Sponsorlu Bağlantılar

Yemek yemesini bilmek kadar neyi ne zaman yiyeceğinizi de bilmek önemli. Bana göre yoğurt, insan oğlunun (Türkler tarafından bulunduğu bilinmektedir) en büyük icatlarından biri.

Yoğurdun Faydaları

Yuğurdun faydaları saymakla bitmez. :Doğal bir nefes kokusu oluşturduğu gibi aynı zamanda da diş taşının oluşmasını engelliyor. Diş eti iltihaplarını önlüyor. Üstelik günün her saatinde kolayca yenebilir. Yağ yakmada etkili bir gıda.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel olarak söylemek gerekirse, yoğurdu sofralarından eksik etmeyenlerin, diğerlerine göre %22 daha fazla kilo verdikleri görülmüş. Bu oran karın bölgesinde %81'e kadar çıkıyor. Ayrıca yoğurt yağ yakışını sağladığı gibi kas yapımını da gerçekleştiriyor.

Bilindiği üzere, kas oranı yüksek olan bedenlerde günlük kalori tüketimi daha fazla oluyor. İşte size katmerli bir etki. Birbirini tetikleyen güzel bir etki. Yoğurt yağ yakıyor, kas oluşumunu sağlıyor, kaslarda daha fazla kalori harcamanıza sebep oluyor. Zayıflamak isteyenler için unutulmaması ve eksik edilmemesi gereken bir gıda.

Peki başka? En iyi anti baz. Mide asidini dengeler, ayrıca akşam özellikle meyve tüketiminin çok olduğu zamanlarda yenen yoğurt, midede biriken şekeri dengeleyici özelliği var. Böylece bedenin fazla şekeri ortadan kaldırmak için ürettiği insilün salgısını da azaltıp, insilünün bedene verdiği zararları da ortadan kaldırdığı için uzun ömürlü olmanızı sağlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolit, alerji, osteoporoz, hazımsızlık, hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu, özellikle "A", "B", "E" vitaminleri, mineral tuzlar, kalsiyum, fosfor, magnezyum içerikli beslenme alışkanlığı olan kişilere çok yararlı bir gıda.

Hazımsızlık çekenlere, mide ve bağırsak rahatsızlıkları olanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Güzel ve genç görünmek isteyenler, cildinizi pürüzsüz hale getirir, saçlarınıza parlaklık kazandırır, nerden mi biliyorum, cilt güzellik maskelerinde ne kullanılıyor sanıyorsunuz?

Yaşlanma sonucu oluşan menopoz durumunda, içerdiği yüksek dozda kalsiyum osteoporoza karşı güvenli bir koruyucu etkisi olduğu da kanıtlanmıştır.

Yapılması kadar saklanması da önemli olan yoğurdun içindeki yararlı bakterilerin korunması için mutlak buzdolabında muhafaza edilmesi ve taze taze tüketilmesi gerekir. Aksi halde, yararlı maddelerin etkisi geçer.

Evde yoğurdu nasıl yapılır?

Malzeme : Süt (yeteri kadar süt, yani ne kadar tüketecekseniz o kadar süt.), maya için katıksız birkaç kaşık yoğurt.(bunu temin etmek için katkısız bir yoğurt bulmanızı öneririm belki bir köy yoğurdu yada çok güvendiğiniz bir markanın yoğurdu), , sıvı termometresi.

Evde Yoğurt Tarifi :

Şimdi istediğiniz kadar yoğurt yapmak için, günlük sütü alın. Sütünüzü bildik bir yerden alın. Mümkünse sütün su katılmamış ve pastörize edilmemiş olanını yani doğal halini tercih edin. Bulamıyorsanız ve marketlerden birinden alacaksanız o zaman pastörize edilmiş olanı alın. Ne demek istediğimi iki sütü birden denediğinizde anlayacaksınız. Eğer kalorisi az olsun diyorsanız, o halde yağı alınmış sütleri tercih edin.

Tencereye koyduğunuz sütü, orta ateşteki ocağa alın ve sütün kaynamasını bekleyin. Sütü arada bir karıştırın ki, sütünüz taşmasın. Bilenler bilir, ilk defa deneyecekler için söylüyorum, sütü ateşte bırakıp gitmeyin, küser valla, hemen tencereyi terk eder, uyarmadı demeyin. Süt kaynamaya başladığında altını biraz daha kısıp, karıştırmaya devam edin. Birkaç taşım kaynattıktan sonra, altını kapatın ve soğumasını bekleyin.

Soğutmak için özel bir çaba sarf etmeyin. Bırakın oda sıcaklığında kendiliğinden ısısı düşsün. Arada bir ısı termometrenizle sıcaklığını ölçün. 42 -44 dereceye düşene kadar bekleyin. Isı termometresi olmayanlar için, parmak metodunu tavsiye ederim. Küçük serçe parmağınızı süte hafifçe dokundurun, eğer parmağınız yanmıyorsa sütünüz mayalamaya hazır hale gelmiş demektir. Tabi parmağınız temiz olmasını unutmayın!

Yoğurt nasıl mayalanır

yoğurt nasıl mayalanır
Herkes imkanı oldukça tükettiği şeyleri kendi evinde yapmak ister ama çoğu zaman hazır yiyecek ve içecekleri tercih ediyoruz ama bunlar ne kadar sağlıklı oluyor orası tartışılır.

Yoğurt yapmak için yaklaşık bir tatlı kasesi yani 250gr kadar yoğurt'a ihtiyaç var bu yapacağınızın miktarına göre değişir. İlk olarak kaynatılmış sütü bekletiyoruz sıcaklığı el yakmayacak dereceye geldiğinde sütden bir kaşık yardımıyla biraz alıyoruz. Elimizdeki mayalık yoğurtun bulunduğu kaseye koyuyoruz. Biraz süt ile karışan mayalık yoğurt yumuşak bir kıvam alıcaktır. Bu işlemi yapmamızın nedeni yoğurtumuzun güzel tutması, su gibi olmaması ve ekşi olmaması içindir. Daha sonra mayalık yoğurdumzu ılık sütümüzün içine yavaşca ekliyoruz. Ve iyice karıştırdıktan sonra sütümüzün bulunduğu kabın ağzını sıkıca kapatıyoruz. Eğer kabın ağzında boşluk kalıyorsa etrafını sofra bezi gibi şeylerle sarabilirsiniz bu daha iyi mayalanmasını sağlar. Oda sıcaklığında 4 saat beklettikten sonra güzel bir kıvama ulaşacaktır.

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

a) Sütün kaymağını bozmadan birkaç kaşık süt bir tabağa konur ve üzerine maya olarak ayırdığınız yoğurt konur ve karıştırılır.

b) Ya da sütü kaynatmaya başlamadan önce maya olarak hazırda tutulan yoğurt karıştırılır ve oda sıcaklığında bekletilir.

c) Yani dolaptan soğuk olarak alınıp mayalama işlemi yapılmaz.

Şimdi yoğurt mayası olarak hazırladığınız karışımı, yavaşça tencereye kenarından dökerek karıştırın. Tencerenin üstünü örtün. Yada ufak kaplarda yoğurt olarak saklamak istiyorsanız bu durumda karışım tencereden ufak kaplara alın ve üstünü örtün. Ben ufak çömleklere koymayı tercih ediyorum.

Örtmek için battaniye ya da havluları kullanabilirsiniz. Buradaki püf noktası, tencere sıcaklığının muhafaza edilmesidir.

Bir püf noktası daha. Süte karıştırılacak oran, sütün %1-3 ü kadar olmalı. Yani 1 litre süt için 3 çorba kaşığı yoğurt maya olarak kullanın.

3 ya da 4 saat sonra tencereye bakın. Yoğurdunuz tutmuşsa, etrafını açın ve 1 saat kadar dinlendirin. Sonra dolaba koyun ve soğumasını bekleyin. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Hadi bir püf noktası daha, tatlı yoğurt seviyorsanız bu süre normal, biraz ekşi istiyorsanız, o zaman tencerenin üstünü açmak için daha uzun süre, örneğin 6 - 7 saat bekletmenizi tavsiye ediyorum. Kendi ağız lezzetinize göre deneyerek süreleri belirleyebilirsiniz.

Hipnotik sağlıklı beslenme ve zayıflama seminerlerimde ve özel seanslarda anlattığım bu yöntemi uygulayanlar gibi sizin de sağlığınıza doğal yöntemlerle kavuşmanız dileğiyle...
Sağlıcakla kalın
Adnan Kervan