İstiklal Marşı Nerede Yazıldı

Ders, sınav ve yarışmalarda Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nerede yazdı, nasıl yazmıştır? sorusu çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı nerede yazıldı, ne zaman ve nasıl yazmıştır? İşte Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı nerede yazdığının cevabı ve açıklaması:

Kısaca İstiklal Marşı Nerede Yazıldı?

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Tacettin Dergahı'nda yazmıştır. İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilmiştir. Taceddin Dergahı Ankara ilindedir.

Peki, İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı?

Ersoy önce İstiklal Marşı yarışmasına 500 lira ödül verileceği için katılmamıştır. Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey'in ricası ve arkadaşı Hasan Basri Bey'in teşvikiyle kalemi eline aldı ve yazmaya başladı.

Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hakimiyet-i Milliye'de yayımlanmıştır. Hamdullah Suphi Bey'in Meclis'te okuduğu İstiklal Marş ayakta alkışlandı. 12 Mart 1921'de "Milli Marş" olarak kabul edilmiştir. Ersoy, ödül olarak verilen 500 lirayı hayır kurumuna bağışladı.