Sitede 8613 kişi varçok bulutluAğrıÇok bulutlu23°C

AMBULANS

AMBULANS

Ambulans Nedir
Yaralı veye Hasta taşımaya uygun hazırlanmış özel araçlaraa Ambulans denir.

Ambulans, Yaralı ve Hastaları hastaneye, ilk yardıma müsait olan bir yere veya devamlı ve yeterli tıbbi bakımın uygulanacağı sağlık merkezlerine taşımakta kullanılan; içi özel olarak techiz edilmiş araçtır.

Hastanın bulunduğu yer savaş veya tatbikat alanı, trafik güzergahı, ev, spor salonu veya plaj vs. olabilir. Bu yüzden değişik şekilde teçhiz edilmiş ambulanslar ve ambülans personeli vardır. Ambülans görevini yapan araç, iptidai araçlar olabileceği gibi ( Eski savaşlarda bu gayeyle hayvanlar kullanılırdı. ); helikopter, uçak veya Deniz motoru olabilirse de genel olarak ambülans olarak otomobil veya minibüs kullanılmaktadır. Trafik güzergahlarında ambülanslara geçiş üstünlüğü verilmekte ve zaruri hallerde ekseri trafik kurallarını ihlal etmelerine izin verilmektedir. Ambülans bazan hekimi ve ilk yardım imkanlarını hastanın bulunduğu yere taşımakta da kullanılır.

Ambülansların bazıları sadece hasta veya yaralıyı taşımaya yaradığı halde bir kısmı bazı cerrahi müdahaleleri yapmaya, serum ve kan transfuzyonuna, Oksijen vermeye uygun şekildedir.

Ambülanslar üzerinde tanıtıcı işaretler olup, uzaktan tanınmalarına yarar. Özel sirenleri ise trafikte önceliği almalarını sağlar. Milletlerarası anlaşmalarla harblerde saldırılardan muaf tutulmaları karar altına alınmıştır.