Ardahan'da dağda mahsur kalanları kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı

ARDAHAN - Türkiye'de kış sezonunun en sert geçtiği kentlerden Ardahan'da sezon öncesi dağda olası mahsur kalma olaylarına hazırlıklı olunması amacıyla yapılan kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Ardahan'da dağda mahsur kalanları kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı

- 'de kış sezonunun en sert geçtiği kentlerden Ardahan'da sezon öncesi dağda olası mahsur kalma olaylarına hazırlıklı olunması amacıyla yapılan kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Ardahan Kalesi üst kısmındaki kayalıklarda düzenlenen tatbikatta, 112 Acil Servis, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ortak çalışma yaptı. Tatbikatta senaryo gereği, 65 metre yükseklikteki kayalıklarda mahsur kalan 4 dağcının kurtarılması için çalışma başlatıldı. Yaralıların bulunduğu alana giderek senaryo gereği yaralıları bağladıkları halatlarla tek tek dağdan aşağı indiren ekipler, ardından bu kişileri ambulanslarla hastaneye kaldırdı.

İl Sağlık Müdürü Erkan Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gerçeğini aratmayan tatbikatın başarılı geçtiğini belirterek başarı gösteren ekibe teşekkür etti. Benzeri eğitim ve tatbikatların belirli aralıklarda verildiğini anımsatan Özdemir, şunları kaydetti:

"Bu tatbikat ile amacımız yüksek rakımlı bir yerde mahsur kalan, travma geçirmiş hastalara veya kalp krizi ile kafa travması geçirmiş kişilere müdahalede hazırlıklı olmaktır. Vatandaşlarımıza yönelik düzenlediğimiz kurtarma tatbikatı gayet başarılı geçti. Görev alan arkadaşları kutluyorum."

Yaklaşık bir saat süren tatbikatta 29 kişi görev aldı.(AA)

Editörün Seçtikleri

THY, 1 Haziran'dan itibaren tarifeli seferlere başlayacak

Ağrı Valisi Elban: Koronavirüs vaka sayımız 30 civarında

İşadamı Mehmet Ali Çelik'ten taziye teşekkür mesajı

Ağrı'da camiler cuma namazına hazırlanıyor

Ağrı'da eve giren ebabil kuşunun bir günlük misafirliği çocukları sevindirdi

Yorum Ekle