Van Güncel

Albayrak Grubu Hat Eserleri Sergisi Van'da sanatseverlerle buluştu

VAN - Albayrak Grubu'nun geleneksel hale getirdiği "Hat Eserleri Sergisi", Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin altıncı durağı Van'da, sanatseverlerle buluştu.

VAN - Albayrak Grubu'nun geleneksel hale getirdiği "Hat Eserleri Sergisi", Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin altıncı durağı Van'da, sanatseverlerle buluştu.

"Besmele-i Şerif" temasında hazırlanan sergi, dün Van'da başlayan Kültür Yolu Festivali kapsamında Hüsrev Paşa Camii avlusunda ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim Terzi, Albayrak Medya Genel Müdürü Abdullah Hanönü ve hattat Menaf Nam tarafından açılan sergide, 13 hat sanatçısının çalışmaları yer aldı.

Sanatseverler, birbirinden farklı çalışmaların yer aldığı sergiyi gezerek eserleri inceledi.

Hüsrev Paşa Camii imamı ve hattat Ahmed Hüsrev Koyuncu, AA muhabirine, hat eserlerinin Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde yazma arayışlarının sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Hattın bir İslam sanatı olduğunu belirten Koyuncu, şunları kaydetti:

"2015 yılından bu yana hat dersleri veriyorum. Serginin kadim bir geçmişe sahip ilimizde düzenlenmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Eski Van Şehri 1915'e kadar Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olarak bilinir. Tarihe baktığımızda Van ve çevresinde dünyaca ünlü 11 hattat yaşamış. Birçok eser bırakmışlar. Burada sergilenen tablolar da özenle hazırlanmış. Öğrencilerimizle sergiyi gezdik, eserleri inceledik. Çok anlamlı olan bu tür sergilerin daha sık açılmasını istiyoruz."

Ziyaretçilerden Furkan Kar ise serginin kentte düzenlenmesinin önemli olduğunu bildirerek, "Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilimizde düzenlenen festival kapsamında birçok etkinlik yapılıyor. Besmele-i Şerif temasında hazırlanan sergiyi çok beğendik. Eserleri inceledik. Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim." dedi.

Sergi, 17 Temmuz'a kadar ziyarete açık olacak. ​​​​​​

VAN - Albayrak Grubu Hat Eserleri Sergisi Van
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Albayrak Grubu, Festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye, Van gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir