Ekonomi

Aksa Elektrik, Özbekistan'ın elektrik dağıtım şebekelerinin modernizasyonu için iyi niyet anlaşması imzaladı

ANKARA - Aksa Elektrik Grubu ve Özbekistan Bölgesel Enerji Şebekesi Yönetimi, "Özbekistan'daki elektrik dağıtım şebekelerinin kamu-özel ortaklığına dayalı modernizasyonu projesi" ile ilgili iyi niyet anlaşması imzaladı.

ANKARA - Aksa Elektrik Grubu ve Özbekistan Bölgesel Enerji Şebekesi Yönetimi, "Özbekistan'daki elektrik dağıtım şebekelerinin kamu-özel ortaklığına dayalı modernizasyonu projesi" ile ilgili iyi niyet anlaşması imzaladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, anlaşmayı, Aksa'yı temsilen Aksa Elektrik Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Alper Erbaş ve Özbekistan Bölgesel Enerji Şebekesi Yönetimi adına kurumun Başkan Yardımcısı Askarov Asrorjon Akramovich imzaladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Elektrik Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Alper Erbaş, Aksa Grup Şirketleri olarak Özbekistan'ı yakından tanıdıklarını, 2022'nin ilk çeyreğinden bu yana Aksa Enerji'nin Özbekistan'ın en büyük Türk enerji yatırımcısı olduğunu belirtti.

Erbaş, Türkiye'de toplam 9 şehirde, yaklaşık 4 milyon nüfusa elektrik dağıtım hizmeti verdiklerini aktararak, "Operasyonel mükemmellik ilkemiz doğrultusunda ileri teknolojiyi kullanarak şebeke operasyonlarımızı optimize ederken, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 1 milyar dolarlık yatırımla elektrik dağıtım hattımızı hem ekvatorun çevresini üç kez dolaşacak uzunluğa taşıdık hem de güçlendirdik." değerlendirmesinde bulundu.

Aksa Elektrik Grubu'nun "2030 Global Stratejisi" kapsamında yatırımlarını sürdürülebilir yüksek büyüme, globalleşme ve kurumsallaşma eksenlerinde önceliklendireceğinin altını çizen Erbaş, şunları kaydetti:

"Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun zorlu coğrafyalarında başarıyla sürdürdüğümüz elektrik dağıtım operasyonlarımızdaki uzmanlığımızı, ülke sınırlarımızın ötesine taşıyarak, portföy ve gelir çeşitliliği yaratmayı ve aynı zamanda ülkemizi global arenada temsil etmeyi önemsiyoruz. Özbekistan, dünyanın doğu-batı ticaret koridorunda jeostratejik bir pozisyona sahip. Ekonomik büyüme potansiyelinin farkında ve bu doğrultuda enerji üretim yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Elektrik üretim ve tüketim noktaları arasındaki stratejik köprü konumunda olan elektrik dağıtım sektörü ise Özbekistan'ın bu yatırımlarının sağlıklı işleyebilmesi için hayati öneme sahip. Aksa Elektrik Grubu olarak, sektördeki derin deneyimimizi kardeş Özbekistan ile paylaşacak olmaktan onur duyarız."

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir