Van Kültür Sanat

Akdamar Adası'nda görkemli final

Van Devlet Tiyatrosu (VDT) tarafından bu yıl 21'incisi düzenlenen 'Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği', Akdamar Adası'nda sahnelenen oyun ile sona erdi.

Van Devlet Tiyatrosu (VDT) tarafından bu yıl 21'incisi düzenlenen 'Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği', Akdamar Adası'nda sahnelenen oyun ile sona erdi.

Van: Van Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleşen '21. Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği', Akdamar Adası'nda sahnelenen oyun ile sona erdi. İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından Akdamar Kilisesi önüne sahnelenen 'Masal Yolu' oyunu çocuklardan büyük beğeni aldı. 19 Mayıs'ta kortej yürüyüşü ile başlayan ve Sivas, Trabzon, İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Ankara ve Bursa Devlet Tiyatroları çocuk oyunlarının sahnelendiği şenlik ile ilgili açıklamada bulunan Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Ferdi Erkmen, "Şenliğimize katılım tahmin ettiğimizden daha fazla oldu. 20 bin civarında çocuk ve genç izleyici bekliyorduk ama 25 bine yakın bir katılım sağlandı. 19 -29 Mayıs tarihleri arasında yaklaşık 104 ayrı seans yaptık. Bugünde Akdamar Adası'nda şenliğimiz son buluyor. Güzel bir şekilde başladı ve görkemli bir şekilde bitti" dedi.

Şenliğe yurt içinden 8 devlet tiyatrosunun katıldığını ve 10 ayrı oyunun sergilendiğini aktaran Erkmen, "Bunun yanında şenliğimizin asıl oluşum amacı; ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerdeki çocuklarımızı Van Devlet Tiyatrosu sanatçılarıyla beraber gerek okullardaki sahnede gerekse Van Devlet Tiyatrosu sahnesinde ağırladık. İşin mutfağını da öğrendiler. Bu yılın bence en güzel etkinliği, işitme engelliler okulu ile beraber bir oyun çalıştık. Harikaydı. Sözün bittiği yerde onlar başladılar. Mutlu ve umutlu bir şekilde devam ettik. Umarım bu şekilde devam eder ve hep birlikte daha iyisini yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Çocuklar ise tiyatro oyununda yer aldıkları için mutlu olduklarını belirterek Van Devlet Tiyatrosu yetkililerine teşekkür ettiler.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Kültür Sanat haberleri de dahil olmak üzere, Akdamar Adası, Akdamar Kilisesi, Tiyatro, Van gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir