Ağrı Güncel

Ağrı'nın tarihi ve doğal güzellikleri kışın da fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor

Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı ve Balık Gölü gibi bünyesinde çok sayıda tarihi ve doğal güzelliği barındıran yurdun en doğusunda yer alan Ağrı, yılın her dönemi doğa tutkunlarına ev sahipliği yapıyor - Sakaryalı fotoğraf tutkunu Hüseyin Can:
- "Herkesi buraya bekliyorum. Bu benim buraya ilk gelişimdi ve çok memnun kaldım. İkinci bir defa da gelmek istiyorum"

Ağrı - Ülkenin farklı illerinden Ağrı'ya gelen doğa tutkunları, Ağrı Dağı, tarihi İshak Paşa Sarayı ile Diyadin Kaplıcaları gibi tarihi ve doğal güzellikleri gezip fotoğraflıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli tarihi ve doğal güzelliklerinin bulunduğu Ağrı, yılın her mevsimi ziyaretçilerin gezi rotası arasında yer alıyor.

Özellikle son yıllarda bölgeye ilgi gösteren fotoğraf tutkunları, bu sene de karın yağmasıyla beyaza bürünen tarihi ve doğal güzellikleri yerinde görmek için bölgeye gelmeye başladı.

İstanbul, Kocaeli, Sakarya gibi batı illerinden grup halinde kente gelen fotoğraf tutkunları ilk olarak UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Osmanlı yadigarı tarihi İshak Paşa Sarayı'nı geziyor.

Ardından 5137 metrelik rakımıyla yurdun en yüksek noktası olan Ağrı Dağı'nın yakınlarına giden fotoğrafçılar, arazide otlayan atlar ile dağın fotoğraflarını çekerek vakit geçiriyor.

Diyadin ilçesindeki Murat Kanyonu ile jeotermal alanda yerin altından çıkan sıcak suyun bulunduğu kaplıca alanını gezen fotoğraf tutkunları, buradaki doğal güzellikleri fotoğraflıyor.

Bölgenin sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraflayanlar, il merkezine bağlı Başçavuş köyünde barajın yapılmasıyla su altında kalan yapılardan geriye kalan minareyi de ziyaret ediyor.

Minare, kar ve buzla kaplı baraj gölünün çevresini gezenler, hem Balık Gölü'ne yakın köylerde yaşama dair fotoğraf çekiyor hem de gittikleri köylerde yeni doğan kuzuları sevip vatandaşlarla sohbet ederek keyifli vakit geçiriyor.

Sakaryalı fotoğraf tutkunu Hüseyin Can, AA muhabirine, özellikle İshak Paşa Sarayı'nı görmek için Ağrı'ya geldiğini söyledi.

Fotoğrafçılar için ideal bir destinasyon

Kentin turistik destinasyonuna dikkati çeken Can, "Bu geziyle Ağrı'yı keşfedebildiğimiz güzel destinasyonlarla karşılaştım. Kaplıcaları da çok beğendim. İshak Paşa Sarayı zaten başlı başına harika bir tarihi eser. Fotoğrafçılar için ideal bir destinasyon. Herkesi buraya bekliyorum. Bu benim buraya ilk gelişimdi ve çok memnun kaldım. İkinci bir defa da gelmek istiyorum. Ağrı Dağı da harikaydı. Dağın çevresinde otlayan atlar ayrı bir heyecan kattı." diye konuştu.

Bursa'dan gelen Hüseyin Gediklioğlu ise kentin havası, doğası ve insanının çok iyi olduğunu anlattı.

Gezdikleri her yeri çok beğendiğini dile getiren Gediklioğlu, "Gelip görülmesi gereken yerler, anlatmakla olmuyor. Yaşanılması gereken bir yer. Herkesi buraya davet ediyorum. Doğası harika." dedi.

İstanbul'dan gelen Gülhiz Arslan Öztürk de havanın soğuk olduğunu ancak çok güzel fotoğraflar çektiklerini belirtti.

Fırsat buldukça Ağrı'ya geldiğini dile getiren Aslanöztürk, şöyle devam etti:

"Manzara çok güzel. Her yer bembeyaz. Doğa da harika ve kar çok güzel. Havanın soğuk olduğuna bakmıyoruz, yılmıyoruz, fotoğraf çekiyoruz. Ortalama 2 ayda bir Ağrı'ya geliyorum. Doğası ve insanları çok güzel, fotoğraflar da çok güzel. 3 gün boyunca fotoğraflar çektik. Mutluyuz ve mutlu döneceğiz inşallah."

Hiç unutulmayacak anılarla evimize dönüyoruz

Ayşe Çalışkan ise gruptaki herkesin bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini çok beğendiğini, ilkbaharda da bölgeye gelmeyi düşündüğünü aktararak, şunları kaydetti:

"Buralar hayatımda gezip gördüğüm en güzel yerler olabilir. İhtişamlı Ağrı Dağı'nın önünde çok güzel manzaralara şahitlik ettik. Murat Nehri'ne gittik. Diyadin Kaplıcaları inanılmaz etkileyici bir manzara sunuyordu. Çok keyifli bir gezi oldu. Hiç unutulmayacak anılarla evimize dönüyoruz." ifadelerini kullandı.

Tarihi tutkunlarını güzellikleriyle da - fotoğraf ağırlıyor kışın AĞRI ve doğal 1
fotoğraf da - Tarihi kışın güzellikleriyle doğal ve AĞRI tutkunlarını ağırlıyor 2
AĞRI ve Tarihi güzellikleriyle - tutkunlarını da fotoğraf kışın ağırlıyor doğal 3
kışın AĞRI ağırlıyor da güzellikleriyle ve Tarihi tutkunlarını doğal fotoğraf - 4
ve kışın fotoğraf ağırlıyor güzellikleriyle da - AĞRI Tarihi tutkunlarını doğal 5
ağırlıyor kışın AĞRI da doğal - ve Tarihi fotoğraf tutkunlarını güzellikleriyle 6
AĞRI kışın ağırlıyor ve - fotoğraf Tarihi doğal tutkunlarını güzellikleriyle da 7
da - AĞRI kışın doğal Tarihi tutkunlarını ve güzellikleriyle fotoğraf ağırlıyor 8
da Tarihi - ağırlıyor ve AĞRI tutkunlarını doğal fotoğraf kışın güzellikleriyle 9
kışın Tarihi fotoğraf ve - AĞRI tutkunlarını güzellikleriyle ağırlıyor doğal da 10
doğal ve kışın tutkunlarını fotoğraf ağırlıyor AĞRI Tarihi güzellikleriyle da - 11
Tarihi tutkunlarını ağırlıyor da - AĞRI fotoğraf doğal güzellikleriyle kışın ve 12
kışın AĞRI da tutkunlarını Tarihi doğal fotoğraf ve ağırlıyor - güzellikleriyle 13
AĞRI ve da fotoğraf doğal güzellikleriyle ağırlıyor - kışın Tarihi tutkunlarını 14
da ağırlıyor tutkunlarını AĞRI fotoğraf doğal - güzellikleriyle kışın ve Tarihi 15
doğal Tarihi da ve kışın tutkunlarını AĞRI fotoğraf - güzellikleriyle ağırlıyor 16
ve ağırlıyor doğal Tarihi da AĞRI fotoğraf güzellikleriyle - tutkunlarını kışın 17
ağırlıyor - Tarihi ve tutkunlarını güzellikleriyle fotoğraf da kışın AĞRI doğal 18
kışın AĞRI tutkunlarını Tarihi doğal güzellikleriyle ağırlıyor ve - fotoğraf da 19
güzellikleriyle - da Tarihi tutkunlarını doğal fotoğraf kışın AĞRI ve ağırlıyor 20
da fotoğraf güzellikleriyle AĞRI - doğal Tarihi kışın ağırlıyor tutkunlarını ve 21
doğal fotoğraf da ağırlıyor kışın güzellikleriyle - AĞRI tutkunlarını ve Tarihi 22
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Ağrı haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Ağrı Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Ağrı'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Abdullah Söylemez, Ağrı, Ağrı Dağı, Balık Gölü, Diyadin, Diyadin Kaplıcaları, Doğu Anadolu Bölgesi, İshak Paşa Sarayı, Tarihi Eser, UNESCO gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir