Ağrı Güncel

Ağrı'da AFAD ekipleri öğretmen ve öğrencilere arama kurtarma eğitimi veriyor

AĞRI - Ağrı'da, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince, öğretmen, öğrenci ile gönüllülere arama kurtarma ve ilk yardım eğitimleri veriliyor.

Ağrı - Ağrı'da, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince, öğretmen, öğrenci ile gönüllülere arama kurtarma ve ilk yardım eğitimleri veriliyor.

"Depremde Arama Kurtarma ve Destek AFAD Gönüllüsü" ile "Destek AFAD Gönüllüsü" eğitimleri kapsamında AFAD ekipleri, il genelinde eğitim çalışmaları yürütüyor.

AFAD İl Müdürlüğünde teorik eğitim programları düzenleyerek çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi veren ekipler, daha sonra Devlet Su İşleri (DSİ) bahçesinde bulunan alanda uygulamalı eğitimler yapıyor.

Ekipler, burada gönüllü öğretmenlerden oluşan (MEB-AKUB), AFAD gönüllüleri, İbrahim Çeçen Üniversitesi'nin İlk ve Acil Yardım Bölümü öğrencileri başta olmak üzere katılımcılara ekip organizasyonu ve takım çalışmasını anlatıyor.

Olay yeri yönetimi ve organizasyonu hakkında bilgilendirilen gönüllüler, enkazda arama kurtarma tatbikatı yapıyor.

Gaz maskesi takılan katılımcılar, senaryo gereği yangın çıkan binanın 2. katında mahsur kalan yaralıyı en kısa zamanda kurtarmak için hazırlıklarını yapıp adeta zamanla yarışıyor. Sedyeye konularak bina dışına çıkarılan yaralı, alandaki diğer ekiplere teslim ediliyor.

AFAD ekipleri, okulları da ziyaret ederek 17 bin 300 öğrenciye farkındalık eğitimi verdi.

- Depremden sonra gönüllü oldu

Doğubayazıt ilçesinde öğretmenlik yapan gönüllülerden Resmiye Ergin, AA muhabirine, 1999 Gölcük depremini yaşadığını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra gönüllü olmaya karar verdiğini belirten Ergin, "O dönem Ağrı'nın MEB-AKUB ekibini duydum, onlar deprem bölgesine gittiler. Ben de gitmeyi çok istedim ama eğitimini almadığım için gidememiştim." dedi.

Eğitim AFAD tarafından yeniden açıldığında başvurduğunu dile getiren Ergin, "Öncelikle teorik eğitim aldık. Psiko-sosyal destek, ilk yardım, olay yeri inceleme, toplanma, hazırlık ve bu süreçte neler yapmamız gerektiğini öğrendik. Uygulamada olayda kullanılacak teknik ekipmanları tanıdık ve kullandık. Daha sonra çadır kurduk." ifadelerini kullandı.

Patnos'ta bir köy okulunda sınıf öğretmenliği yapan Buket Talan da enkazda teknik malzemeleri nasıl kullanacaklarını uygulamalı öğrendiklerini, destek ekibi olarak AFAD'ın çalışmalarına katılabileceklerini anlattı.

- Öğrenciler tecrübe kazanıyor

İlk ve Acil Yardım Bölümü öğrencilerinden Nazlıcan Çağla ise sahada AFAD ile koordineli bir mesleğe sahip olduklarını, sahada uygulamalı eğitim alarak tecrübe kazandıklarını kaydetti.

Aynı bölümde okuyan Kader Ayyıldız, arama kurtarma dersi kapsamında uygulamalı eğitim aldıklarını ifade ederek, "Doğal afetler ve deprem hakkında bilgi alıyoruz. Ekipmanları tanıyoruz. Yapılması zor bir meslek, biz de bunu bilerek seçtik. Bu eğitimler bize büyük tecrübe kazandırıyor. Küçükken Van depremini de yaşamıştım." diye konuştu.

öğrencilere - eğitimi öğretmen kurtarma ve veriyor AFAD AĞRI arama ekipleri 1
- AĞRI AFAD öğrencilere ve öğretmen ekipleri veriyor arama eğitimi kurtarma 2
- kurtarma AFAD ve eğitimi arama AĞRI öğretmen veriyor öğrencilere ekipleri 3
- AĞRI arama öğrencilere eğitimi öğretmen AFAD kurtarma ekipleri ve veriyor 4
arama öğretmen AFAD kurtarma AĞRI ekipleri ve öğrencilere - eğitimi veriyor 5
öğrencilere ve ekipleri AFAD arama kurtarma eğitimi öğretmen - veriyor AĞRI 6
- öğretmen öğrencilere AFAD AĞRI eğitimi arama veriyor kurtarma ekipleri ve 7
veriyor AĞRI öğrencilere öğretmen eğitimi AFAD - kurtarma ve arama ekipleri 8
arama veriyor öğretmen ve eğitimi AĞRI - öğrencilere kurtarma ekipleri AFAD 9
eğitimi kurtarma öğretmen öğrencilere AFAD veriyor ve - AĞRI arama ekipleri 10
arama kurtarma veriyor - AFAD ekipleri eğitimi öğrencilere AĞRI ve öğretmen 11
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Ağrı haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Ağrı Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Ağrı'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, AFAD, Ağrı, Deprem, Devlet Su İşleri, Doğubayazıt, Patnos, Van, Van deprem, Yangın gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir