Ağrı'da 7 bin kişiye istihdam sağlayacak Ayakkabıcılar Sitesi kuruluyor

Ağrı Valisi Süleyman Elban, kentte işsizliği azaltmak için 7 bin kişinin çalışacağı Ayakkabıcılar Sitesi kuracaklarını bildirdi.

Ağrı'da 7 bin kişiye istihdam sağlayacak Ayakkabıcılar Sitesi kuruluyor

Valisi , kentte işsizliği azaltmak için 7 bin kişinin çalışacağı Ayakkabıcılar Sitesi kuracaklarını bildirdi.

Vali Elban, Vali Yardımcısı Yakup Ömeroğlu, Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri 'nin de katıldığı Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Ağrı'da yapımı devam eden ve yapılması planlanan projelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kentte bir süre önce kurulan Tekstilkent'te üretimin devam ettiğini belirten Elban, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidi nedeniyle Avrupa ülkelerinin İstanbul'da üretim yapmak istediklerini ifade etti.

Kendilerinin de Ağrı'da İl Özel İdaresi kaynaklarıyla Ayakkabıcılar Sitesi kuracaklarını, inşaatın temelinin önümüzdeki günlerde atılacağını ve yazın üretime başlanacağını belirten Elban, "7 bin kişinin çalışacağı bir Ayakkabıcılar Sitesi kuruyoruz. Tekstilden sonra Ağrı ayakkabıda da bölgenin merkezi olacak ve 'de de bir üretim merkezi haline gelecek. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık." dedi.

Elban, Ayakkabıcılar Sitesi için iş adamlarıyla görüştüklerini ve anlaşma sağladıklarını aktaran, "Yapılacak yerin arsa temini tamam. Yapacağımız projeyle ilgili tüm kaynakları Valiliğimiz İl Özel İdaresi kaynaklarıyla temin ettik. Sitenin yapımıyla ilgili tüm paramız hazır ve bütçemizi de hazırladık. Kaynak sorunumuz yok, kendi imkanlarımızla yapıyoruz." diye konuştu.

Ayakkabıcılar Sitesi'nde çalışacaklar için bugün itibariyle Halk Eğitim Merkezinde (HEM) kurs açıldığı anlatan Elban, yaz aylarında üretime başlanacak fabrika için yetişmiş eleman ihtiyacının bu yolla sağlanacağını kaydetti.

Üretimin çok hızlı şekilde yapılacağını aktaran Elban, şöyle konuştu:

"Valilik olarak ayakkabıcılıkla ilgili dikiş ve diğer makinelerimizi satın aldık. Vatandaşlarımız da bir an önce kursa müracaat etsin ve eğitimlerini alsın. Bu tesisler açıldığında buraya gidip sertifikalarını verip bu mesleği bildiklerini gösterdiklerinde hemen iş başı yapmış olurlar. Gelen firmalarımızda yetişmiş iş gücü açısından da zorlanmazlar. Temin ettiğimiz makinelerle HEM'deki kursumuz sürekli devam edecek. Ayakkabıcılar Sitesi'nde üretim başladıktan sonrada sürekli eleman yetiştirmeye devam edeceğiz."

Ağrı'da ayakkabıcılıkla ilgili fabrikalar çiçek gibi açmaya başlayacak

Elban, Tekstilkent'te çalışanların çoğunun kadınlardan oluştuğunu, Ayakkabıcılar Sitesi'nde ise çoğunlukta erkeklerin çalıştırılacağını ve istihdamda cinsiyet dengesinin sağlanacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sektörün birinde çoğunluk bayanlardan oluşurken birinde de erkekler olmuş olacak. Dolayısıyla ildeki işsizliğin azaltılması konusunda da sağlıklı ve dengeli bir yapı oluşmuş olacak. Bu sektörün de böyle bir güzel tarafı var. Tekstil fabrikaları içerisindeki en küçük fabrikada 700 kişi çalışıyorken burada bir fabrikada çalışacak kişi sayısı 600'ün altında değil. Baharla inşallah Ağrı'da ayakkabıcılıkla ilgili fabrikalar çiçek gibi açmaya başlayacak."Kaynak:AA

ağrı ayakkabıcılar sitesi kuruluyor1


Editörün Seçtikleri

Bir yanı kar bir yanı bahar yaylada göçerlere soğuk engeli

Ağrı'daki Yazıcı Sulama Derivasyon Tüneli inşaatında sona doğru

Ağrılı koronavirüs hastası ECMO tedavisi ile hayata tutundu

Ağrılı siyasetçi Ahmet Tekdal, son yolculuğuna uğurlandı

Ağrı'da bir kişi kayınpederini silahla yaraladı

5 Yorum

Vatandaş

Vatandaş

3 ay önce

Sayın vali bey tekstil kent gibi balon olacak yatırımlar istemiyoruz. Tekstilde çalışanlara 850 tl maaş veriliyor. Geri kalan para kime gidiyor. İşsizliği bitireceğiz diye ülkeyi ranta yandaşa teslim etmenin anlamı yok.

Savas

Savas

3 ay önce

Slm iyi günler sayın valim eşim tekstilde çalışıyor asgari ücret dendi ama ise başladıklarında maaslar da kesintiler ve haksız kazançlar sağlanıyor maaşın bir miktarı karta diğeri ise elden veriliyor sağlık sorunları olunca hemen kapıyı gösteriyorlar iş olmadığı için şuan isim yok ve eşim çalışıyor gerçekten zoruma gidiyor sezonda turizme gidiyorum 3. 5 ay çalışıp geliyorum 4 yillik evliyiz çocuk için ugrasiyoruz maddi gucumuz yetmiyor sizden ricam bizlere de iş istihdam edilmesini istiyorum tekrar dan teşekkürler sayın valim

ahmed

ahmed

3 ay önce

sayın valimizi tebrik ederim. bu şehir böyle çılgın projeleri bu valimiz zamanında gördü. eğer tekstilkent, ayakkabıcılar sitesi vb. projeler tam anlamıyla başarıya ulaşırsa 10.000 kişiden fazla istihdam oluşacak. Ağrı için inanılmaz bir sayı bu. Allah hayırlısıyla muvaffak etsin.

Bazitli

Bazitli

3 ay önce

Tekstil kentte ciddi haksızlıklar oluyor sayın valim oraya bir el atın siyasiler nasıl olsa ilgilendikleri yok seçimden seçime gidiyorlar param olsa vallahi vali Süleyman Elban ardına tekstil kent bölgesinde bir camii yapardım bu adamın allah için bu memlekete emeği çok

CAN

CAN

3 ay önce

Ssayın valım çalışmalarınızı takdır edıyorum bu memlekete siyasete değil çalışmak için gelen ilk valısınız yanlız yapılan yerlerı bır teftıs etmenızı ve ınsanların sıkıntılarını dınlemınızı arz ederım çalışmalarınızdan başarılar dılerım

Yorum Ekle